Charles Richard-Hamelin, zdobywca srebrnego medalu XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina oraz finalista tego Konkursu Georgijs Osokins wystąpią w środę 24 sierpnia na festiwalu „Chopin i jego Europa”.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Symfoniczny z udziałem pianisty Charlesa Richarda-Hamelin oraz wiolonczelisty Andrzeja Bauera. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Grzegorz Nowak.

Program koncertu obejmuje utwory Feliksa Nowowiejskiego – Uwerturę do baletu „Król wichrów” op. 37 oraz Uwerturę do opery "Legenda Bałtyku" op. 28; Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz Roberta Schumanna Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129.

Charles Richard-Hamelin jest zdobywcą srebrnego medalu XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina oraz nagrody za najlepsze wykonanie sonaty, przyznanej przez Krystiana Zimermana. Jest jednym z czołowych pianistów swojego pokolenia. Artysta zdobył również II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu oraz III nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena na Międzynarodowym Konkursie w Seulu.

Jako solista koncertował z wieloma renomowanymi zespołami, takimi jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Poznaniu, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Montreal Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra, Orchestre Métropolitain de Montréal, Korean Symphony Orchestra, I Musici de Montréal, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Urodził się w Lanaudière (Québec, Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i André Laplante’a. W 2011 r. zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni.

Ukończył program Artist Diploma w konserwatorium w Montrealu w 2006 r. Obecnie kształci się pod kierunkiem Jeana Saulniera.

Na początku 2016 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach serii przedstawiającej najciekawsze osobowości XVII Konkursu Chopinowskiego wydał dwupłytowy album pianisty, na którym znalazły się m.in.: Sonata h-moll, Nokturny op. 62, Polonez-fantazja, Mazurki op. 33, Barkarola Fis-dur.

Tego samego wieczoru – o godz. 22 - w bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Recital Chopinowski na instrumencie historycznym. Zagra Georgijs Osokins, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 r.

W programie: Berceuse Des-dur op.57; Mazurek cis-moll op.41 nr 4; Mazurek cis-moll op.50 nr 3 oraz Sonata h-moll op.58.

Osokins bezpośrednio po konkursie otrzymał zaproszenia na występy w Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Krakowie i Katowicach, a następnie rozpoczął comiesięczne koncerty w Polsce. Jeszcze przed finałem konkursu zaproszono go na pierwsze tournée po Japonii, jak również na koncerty i nagrania na trzech kontynentach.

Urodzony w rodzinie pianistów, studia rozpoczął u swojego ojca, Sergieja, wybitnego nauczyciela i pianisty łotewskiego, okazjonalnie ucząc się u Mikhaila Voskresenskiego, Sergeja Babayana, Georga Friedricha Schencka i Dmitrija Bashkirova.

Do jego innych sukcesów zaliczyć można zarówno główne nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Moskwie (2014) i Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu (2009), jak i Nagrodę Ministra Kultury Łotwy.

W marcu 2016 r. otrzymał łotewską nagrodę Grand Music Award – najwyższe wyróżnienie w łotewskim przemyśle muzycznym. Od czasu swojego debiutu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Łotwy, gdy miał 10 lat, występował z Amadeus Chamber Orchestra, New City Orchestra w Tokio, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Symfoniczną we Lwowie i Liepāja Symphony Amber Sound Orchestra.

„Wielkim atutem tegorocznej edycji festiwalu jest udział laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – powiedział PAP Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu „Chopin i jego Europa”. – Nie ma, czego bardzo żałujemy, Kate Liu, ponieważ amerykańska pianistka z powodu choroby odwołała na trzy miesiące swoje koncerty, ale wstrzymałbym się ze zwrotem biletu, gdyż Kate Liu zastąpi Eric Lu, młody amerykański pianista, który w wieku 17 lat zdobył IV nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2015, stając się jednym z najmłodszych laureatów w historii tego konkursu”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” trwa do 30 sierpnia.