Operę "La Finta Semplice" Mozarta obejrzeć można będzie w czwartek w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku. Spektakl z udziałem m.in. pięcioro śpiewaków z Włoch odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim.

Zdaniem twórcy festiwalu Mozartiana, szefa Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku Jana Łukaszewskiego, wystawienie opery Mozarta będzie wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. "Wszystko w tym spektaklu, począwszy od reżyserii po scenografię, przygotowane zostało specjalnie i ekskluzywnie na nasz festiwal. Na scenie zaprezentują się znakomici soliści" - powiedział PAP.

Reżyserem przedstawienia jest Jitka Stokalska, a scenografię przygotował Mariusz Napierała.

"La Finta Semplice" (Udana naiwność), trzyaktową operę buffa, Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował w 1768 r. na zamówienie cesarza Józefa II. Geniusz z Salzburga miał wtedy 12 lat. Libretto napisał Marco Coltellini.

W wieczornym przedstawieniu wystąpi pięcioro włoskich artystów: Lorenzo Malagola Barbieri (Simone), Alesso Tosi (Polidoro), Valentina Coladonato (Giacinta), Sonia Peruzzo (Ninetta), Paola Leggeri (Rosina) oraz dwóch Polaków: Piotr Lempa (Cassandro) i Sylwester Smulczyński (Fracasso). Zagra Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, którą dyrygować będzie Włoch Massimiliano Caldi.

Lorenzo Malagola Barbieri (bas–baryton) poza ojczyzną śpiewa również na Tenerefie, gdzie w tamtejszej Opera Estudio de Tenerife zadebiutował w tytułowej roli w "Weselu Figara".

Tenor Alesso Tosi jest zwycięzcą i finalistą wielu prestiżowych konkursów wokalnych. Od 2011 r. prowadzi kursy śpiewu barokowego w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Valentina Coladonato (sopran) ukończyła studia z języków obcych i literatury, a także studia wokalne. Wielokrotnie śpiewała główne role w operach Monteverdiego, Scarlattiego, Vivaldiego czy Mozarta.

Sonia Peruzzo (sopran) zdobyła wiele nagród we włoskich i międzynarodowych konkursach wokalnych. Debiutowała rolą Adiny w "Napoju miłosnym" Dionizettiego w Teatro Comunale di Adria. W jej repertuarze znajduje się mnóstwo ról operowych, np. Rosiny w "Cyruliku sewilskim", Noriny w "Don Pasquale" oraz Frasquity w "Carmen".

Paola Leggeri była członkiem zespołu International Opera Ensemble Studio, projektu realizowanego przez Renatę Scotto przy rzymskiej Academia di Santa Cecilia. Jej repertuar stanowią utwory od baroku po muzykę współczesną.

Piotr Lempa (bas) jest absolwentem The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Oprócz występów w kraju koncertuje też w Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Sylwester Smulczyński (tenor) jako student zadebiutował w partii Hrabiego Almavivy w "Cyruliku Sewilskim" Gioachino Rossiniego, odbywając tournée po Europie z zespołem Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2006 r. jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej.

Urodzony w Mediolanie Massimiliano Caldi jest dyrygentem gościnnym Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach, w latach 2006-2010 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Po operze "La Finta Semplice" w czwartek wieczorem przed fasadą południową Pałacu Opatów odbędzie się jeszcze pokaz fontanny, w której woda będzie "tańczyć" do muzyki Mozarta.

Dzień zakończy koncert "Mozart na jazzowo", w którym wystąpi Kit Downes z zespołem z Wielkiej Brytanii. Założyciel grupy komponuje oraz gra na fortepianie, organach i innych instrumentach klawiszowych. Ukończył londyńską Royal Academy of Music, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta. W 2008 r. Downes zdobył BBC Jazz Award w kategorii „Najlepszy debiut”, a w 2010 r. był nominowany do Mercury Music Award (za najlepszy album w Wielkiej Brytanii).

Festiwal Mozartiana rozpoczął w niedzielę cykl trzech koncertów zatytułowanych "Mozart kameralnie" w Domu Uphahena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.

Finałowy koncert odbędzie się w sobotę 27 sierpnia. Jednym z patronów medialnych festiwalu Mozartiana jest Polska Agencja Prasowa.