W Parku Oliwskim w Gdańsku na dziedzińcu Pałacu Opatów odbędzie się w środę wieczorem koncert inauguracyjny 11. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Gabriel Chmura.

"To znakomita polska orkiestra z dyrygentem światowej rangi" - powiedział PAP twórca festiwalu Mozartiana, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski.

W programie koncertu znajdą się utwory Franciszka Lessela, Leopolda Mozarta oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej tworzą najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Zespół rozpoczął działalność w 2003 r. tuż po sukcesie na 53. festiwalu Junger Kunstler Bayreuth.

Dwa lata później za sprawą Elżbiety Pendereckiej Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Muzycy nagrali dotychczas 17 płyt m.in. dla wytwórni DUX Poland, Centaur Reccord USA, Le Foxx Music oraz Universal Music. Podpisali również kontrakt z renomowaną oficyną wydawniczą EMI London KPM.

Zespół z wielkim sukcesem sięga również po przeboje muzyki rozrywkowej czy filmowej. Na swym koncie ma nagrania ścieżek dźwiękowych dla takich gigantów jak Warner Bros czy Monolith, współpracę z kompozytorami Hansem Zimmerem, Elliotem Goldenthalem, Michałem Lorencem i Janem A. P. Kaczmarkiem.

Artystyczną pieczę nad zespołem pełni od samego początku Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Gabriel Chmura urodził się 7 maja 1946 r. we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął u prof. Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 r. wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował naukę muzyki oraz podjął studia w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie, zakończone dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierra Dervaux w Paryżu, Hansa Swarowsky'ego w Wiedniu oraz Franco Ferrary w Sienie, we Włoszech.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie.

W latach 1974-1991 jako dyrektor artystyczny kierował kolejno Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w stolicy Kanady - Ottawie. W październiku 2001 r. objął stanowisko dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

Chmura dyryguje czołowymi orkiestrami świata, takimi jak Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony, Filharmonicy Izraelscy czy Orkiestra Symfoniczna NHK Tokyo. Jest również stałym dyrygentem gościnnym Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej. W Polsce występuje z NOSPR oraz z muzykami Filharmonii Krakowskiej, Poznańskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Od sezonu artystycznego 2012/2013 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Jako solista podczas środowego koncertu na puzonie zagra Tomasz Gajewski. 33-letni muzyk pochodzi z Bielska Białej. Jest laureatem wielu nagród muzycznych na prestiżowych konkursach europejskich. W latach 2003-2007 jako solista - pierwszy puzonista - współpracował z międzynarodową orkiestrą The Young Sound Forum of Central Europe. Od 2005 r. jest pierwszym puzonistą i solistą Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, a od 2012 r. także Opery Krakowskiej.

Po koncercie inauguracyjnym przed fasadą południową Pałacu Opatów zaplanowano, zgodnie z dotychczasową festiwalową tradycją, pokaz fontanny, w której woda będzie "tańczyć" do muzyki Mozarta. Widowisko to powtórzone zostanie dwukrotnie w kolejnych dniach.

W środę wieczorem odbędzie się jeszcze koncert "Mozart Fusion" z udziałem MoZuluArt oraz Ambassade String Quartet. W programie znajdą się utwory będące fuzją tradycyjnej muzyki zuluskiej z europejską muzyką klasyczną.

Festiwal Mozartiana rozpoczął w niedzielę cykl trzech koncertów zatytułowanych "Mozart kameralnie" w Domu Uphahena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.

Mozartiana 2016 zakończy się w sobotę 27 sierpnia. Jednym z patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa.