Spotkania z pisarzami, wykłady, pokazy filmów i gier to część programu festiwalu Polcon - ogólnopolskiego zjazdu fanów fantastyki, który rozpocznie się w czwartek we Wrocławiu. Organizowany jest w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Polcon to największa w Polsce impreza gromadząca miłośników fantastyki. W tym roku odbędzie po hasłem „Fantastyczne światy”. To 31. edycja tej imprezy i druga, która odbywa się we Wrocławiu.

„Program tegorocznej edycji zdominują wydarzenia literackie, choć w ostatnich latach prym wiodły m.in. gry komputerowe” - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Jacek Inglot, reprezentujący organizatorów Polconu.

Program imprezy został podzielony na kilka bloków tematycznych, w ramach których odbędą się wykłady i dyskusje. To m.in. literatura, film, komiks, czy gry fabularne. Zaplanowano spotkania z pisarzami; w tym z Andrzejem Sapkowskim, Mają Lidią Kossakowską czy Andrzejem Ziemiańskim. Osobny blok tematyczny ma być poświęcony twórczości Stanisława Lema. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci mistrza polskiej fantastyki.

W trakcie festiwalu wręczona zostanie prestiżowa Nagroda im. Janusza A. Zajdla, przyznawana przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów tego gatunku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach - powieść i opowiadanie.

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon po raz pierwszy odbył się w październiku 1985 r. w Błażejewku pod Poznaniem, a jego organizatorem był poznański klub "Orbita". Od tamtej pory spotkania odbywały się m.in. w Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Zielonej Górze i Łodzi. W całej historii imprezy nie odbyła się ona jedynie w 1996 r.

Więcej informacji na stronie: polcon2016.pl