Ponad 800 uczestników z całego świata ma wziąć udział w grze terenowej osadzonej w realiach postapokalipsy. Old Town Festival to największy w Polsce zlot miłośników fantastyki odbywający się w Stargardzie (Zachodniopomorskie).

Po raz 11. na terenie opuszczonego lotniska Kluczewo rozegrana zostanie gra plenerowa przenosząca uczestników do przyszłości. "Jest rok 2116. Świat po konflikcie nuklearnym odradza się do życia. Ze schronów wychodzą ci, którzy przetrwali i na nowo tworzą społeczność. Uczestnicy docierają do tytułowego Old Town, gdzie mają jedno zadanie - przetrwać" – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy festiwalu Jakub Gibowski.

Wydarzenie rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek od tworzenia kostiumów, warsztatów z fechtunku oraz zapoznania się z regułami gry. "Gracze mogą sami wymyślać postaci i ich umiejętności. Można zostać krwawym wojownikiem, szlachetnym obrońcą prawa, łowcą głów, handlarzem albo szamanem. Tylko nasza wyobraźnia nas ogranicza" – wyjaśnia Gibowski. Jak podkreśla "ubiór graczy, rekwizyty, obozowiska, samochody, broń a także przedmioty codziennego użytku oddają realia postapokaliptyczne".

Podczas trzech dni gry terenowej uczestnicy przeżywają przygody: dochodzi do starć między poszczególnymi frakcjami, gracze odbywają misje w poszukiwaniu magicznych przedmiotów, odkrywają ukryte skarby niezbędne do przetrwania, ale też stawiane są przed nimi zadania do wykonania. "Przenosimy się do przyszłości, ale mechanizmy społeczne nie zmieniają się. Musimy rozmawiać, produkować, handlować, walczyć, aby móc przetrwać w świecie po zagładzie nuklearnej" – dodaje rzecznik festiwalu.

23 lipca, w ostatni dzień Old Town Festival odbędą się m.in. koncerty, występy teatralne, projekcje filmowe, panele dyskusyjne, gala wrestlingu w postapokaliptycznej oprawie oraz pokazy pirotechniczne.

Organizatorzy przy tworzeniu scenariusza wydarzenia inspirowali się grami komputerowymi z serii "Fallout", filmami typu "Mad Max" czy książkami z serii "Metro 2033". W tworzeniu Old Town Festiwal bierze udział blisko 200 osób.