Punkowy zespół Marky Ramone’s Blitzkrieg z USA, szwajcarska grupa folk metalowa Eluveitie, czy trzy różne koncerty Kazika Staszewskiego to niektóre z atrakcji Cieszanów Rock Festiwal. Jego 7. edycja rozpocznie się w czwartek w Cieszanowie (Podkarpackie) i potrwa do niedzieli.

Jak poinformował kurator programowy festiwalu Artur Tylmanowski, wśród propozycji festiwalowych przewidziano szczególną gratkę dla fanów Kazika Staszewskiego. Muzyk będzie bowiem bohaterem koncertów z cyklu „3x…” i wystąpi w trzech wcieleniach artystycznych. Będzie to występ Kazika z Kultem, koncert z KNŻ, czyli Kazik Na Żywo oraz z formacją Kazik&Kwartet ProForma.

Według Tylmanowskiego każdy z koncertów będzie wyjątkowy: Kult zagra jednorazowo w całości dwie płyty „Tata Kazika” i „Tata 2”; KNŻ – Kazik Na Żywo zagra swój ostatni koncert; a najnowszy zespół Kazika - Kazik&Kwartet ProForma zaprezentuje premierowo kilka utworów z nadchodzącej płyty „Tata 3” oraz zagra koncert–niespodziankę – wyliczał Tylmanowski.

Podczas wszystkich trzech koncertów zespołom Kazika będą towarzyszyć goście specjalni.

„Grałem pod rząd o wiele więcej koncertów, niemniej po raz pierwszy z trzema różnymi składami wystąpię na jednym festiwalu. Będzie to również fajna, koleżeńska przygoda, bowiem przez trzy dni zobaczę się ze wszystkimi moimi obecnymi kompanami muzycznymi. Szczerze mówiąc bardzo mi schlebia, że mogę być bohaterem cyklu „3x...”- powiedział Kazik Staszewski.

Z kolei jedną z największych zagranicznych gwiazd tegorocznego festiwalu będzie legendarny punkowy zespół Marky Ramone’s Blitzkrieg z USA, którego liderem jest perkusista znanego zespołu The Ramones – Marky Ramone.

„Występy Marky Ramone’s Blitzkrieg są prawdziwym świętem dla fanów The Ramones. To jest specjalny projekt, w ramach którego Marky z zaprzyjaźnionymi muzykami wykona najważniejsze utwory z dyskografii Ramonesów” – wyjawił Tylmanowski.

Dodał, że występ grupy Marky Ramone's Blitzkrieg będzie koncertem specjalnym z okazji 40-lecia kariery punkowej Marky’ego Ramone i będzie to jedyny koncert tej grupy w Polsce w 2016 roku.

W programie koncertu znajdą się największe hity zespołu, w tym m.in.: „Blitzkrieg Bop”, „Sheena is A Punk Rocker”, „Rockaway Beach”, „Pet Sematary”.

Wśród zagranicznych gwiazd tegorocznego Cieszanów Rock Festiwal znajdzie się jeszcze: grająca muzykę folk metalową szwajcarska grupa Eluveitie, w której składzie od lipca br. występuje Polka – Michalina Malisz, grająca na lirze korbowej; będzie też bałkańska kapela Dubioza Kolektiv, łącząca w muzyce elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami i muzyką reggae czy ska; a także folk metalowa grupa Finntroll z Finlandii, która w swoich utworach opowiada historie zaczerpnięte z fińskiej mitologii i o fikcyjnym królu trollów.

Z kolei polską scenę muzyczną reprezentować będzie, oprócz Kazika Staszewskiego, m.in. zespół Sweet Noise, który na cieszanowskiej scenie wystąpi po raz pierwszy; Krzysztof „Grabaż” Grabowski, który wraz z zespołem Strachy Na Lachy zagra w całości płytę „Piła Tango”, wybraną przez fanów w internetowym głosowaniu. Na festiwalowej scenie pojawi się również Tymon Tymański z zespołem Tymon&The Transistors, który jednorazowo, wyłącznie w Cieszanowie, zagra całą płytę „Wesele”. Tymański będzie jednocześnie oficjalnym konferansjerem sceny głównej Cieszanów Rock Festiwal 2016.

Specjalne koncerty na festiwalu zagrają również: Luxtorpeda, Arka Noego, Vader, zespół El Dupa, który będzie świętował swój jubileusz, czy zespół Farben Lehre.

Tradycyjnie na cieszanowskim festiwalu oprócz sceny głównej będzie też scena alternatywna. Podczas tej edycji zagra na niej m.in. legenda polskiego punka – zespół Włochaty, czy świętująca w tym roku swoje 20-lecie załoga 1125 ze Złotowa, a także zespoły grające muzykę z „przymrużeniem oka”, a wśród nich Nocny Kochanek, formacja Zacier, czy grający techniczny metal zespół Ketha.

Na scenie tej odbędą się też zmagania zespołów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiego i Podkarpackiego Przeglądu Zespołów podczas CRF 2016.

Oprócz muzycznych atrakcji dla publiczności dostępna będzie też – jak zwykle - strefa CITY NGO, gdzie odbywać się będą m.in. bezpłatne warsztaty, projekcje, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Festiwal potrwa do niedzieli.