Paradą zespołów w barwnych strojach rozpoczną się we wtorek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) XXV Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk. Do nadmorskiego kurortu przyjedzie przeszło 200 artystów z 6 krajów.

Zespoły z Europy, Azji i Ameryki Południowej zaprezentują mieszkańcom Kołobrzegu oraz turystom muzykę folklorystyczną oraz taniec w strojach tradycyjnych. Koncerty potrwają do soboty. Tego dnia odbędzie się na kołobrzeskiej plaży koncert finałowy z udziałem wszystkich artystów, zakończony pokazem sztucznych ogni.

"Organizując Interfolk zależy nam przede wszystkim na integracji kulturowej" - powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Prus z Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. "Chcemy, aby z artyści wymieniali się doświadczeniem, a publiczność miała okazję poznania innych kultur oraz ludzi z najodleglejszych zakątków świata" - dodał.

Polskę na festiwalu reprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Siemianowice, zaś Argentynę - Santiago del Estero prezentujący popularne latynoamerykańskie rytmy. Grupa z Indonezji przedstawi tradycyjne tańce z Jawy, Borneo oraz Sumatry. Rumunia przysłała do Kołobrzegu zespół Doina Aiudului Folk Dance, który zaprezentuje kostiumy i twórczość ludową z Transylwanii, Banatu, Oltenii, Mołdawii, Maramures. Grupa z Cypru przedstawi tradycyjne tańce weselne, a artyści z Portugalii typowe pieśni śpiewane i tańczone na koniec prac rolnych i na pielgrzymkach.

"Koncertom towarzyszy prezentacja gier i zabaw ludowych. Artyści uczą publiczność podstawowych kroków tradycyjnych tańców, pierwszych taktów melodii albo piosenki. Czasami trzeba pokonać barierę językową, ale wszyscy doskonale się bawią" - zapewnia Prus.

Patronem Interfolku jest Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), której głównym celem jest ochrona oryginalnego dziedzictwa kulturowego.

W minionych edycjach Interfolku wystąpiły zespoły z takich krajów jak Turcja, Macedonia, Indie, Gruzja, Serbia, Rosja, Cypr, Dominikana, Słowacja, Chorwacja, Kenia, Włochy, Izrael, Kazachstan, Rumunia, Francja, jak również zespoły ludowe z całej Polski.

Zespoły biorące udział w Interfolku prezentują pieśni i tańce ludowe charakterystyczne dla regionu, w którym działają, a także dla krajów ich pochodzenia. Atrakcją dla widzów są barwne stroje ludowe, w których tancerze i śpiewacy występują.

Impreza na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny miasta. Z roku na rok przyciąga rzesze widzów, z Polski i zagranicy.