Kolejna edycja wyjątkowego gdańskiego festiwalu to trzy duże wydarzenia muzyczne, kilkudziesięciu artystów różnych pokoleń.
Tegoroczna, ósma już edycja tej znakomitej gdańskiej imprezy muzycznej może być wyjątkowa. Jeden z głównych koncertów poprowadzi bowiem młody artysta od niedawna udzielający się w muzycznym świecie. Chodzi o kompozytora, producenta i dyrygenta Radzimira Dębskiego. Do tej pory organizatorzy stawiali głównie na sprawdzone, zasłużone nazwiska pokroju Tomasza Stańki, Bobby’ego McFerrina, Marcusa Millera czy Leszka Możdżera. Co prawda, pojawiali się przy okazji młodzi muzycy, ale nigdy nie dostali takiej szansy jak Dębski. Przygotowuje jeden z trzech wielkich koncertów, Jimek+. Niespełna trzydziestoletni syn Krzesimira Dębskiego nie jest jednak debiutantem. Napisał muzykę do kilku filmów i seriali (m.in. „Miasto 44”), dwa lata temu zachwycił, nie tylko hiphopowy świat, koncertem „Hip-Hop History Orchestrated by Jimek”, w którym przełożył kilkadziesiąt hitów hip-hopu na język orkiestry symfonicznej. Ten materiał usłyszeć będzie można w najbliższą sobotę na plenerowej scenie na gdańskiej Ołowiance. Podczas koncertu, jak twierdzi sam Radzimir, najważniejszego w jego życiu na scenie towarzyszyć będą mu znakomici muzycy z różnych gatunkowo rejonów: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), The Kenny Garrett Quintet, Naturally 7, Łona, Webber & The Pimps, Miuosh, Kaliber 44, Kapela Maliszów i Alune Wade Quintet. Nie zabraknie też kompozycji z repertuaru gości. To może być znakomity koncert, nieco odmładzający line-up festiwalu i zapraszający na niego młodszą publikę.
Drugi dzień Solidarity of Arts to już hołd dla znakomitego, zmarłego niecałe trzy lata temu kompozytora Wojciecha Kilara. Jego muzykę do filmów Andrzeja Wajdy czy Francisa Forda Coppoli wykonają m.in. NOSPR pod batutą Jerzego Maksymiuka oraz pianiści Beata Bilińska i Kuba Stankiewicz. Wstęp na oba koncerty, poza strefę golden circle, jest bezpłatny. Festiwalowi towarzyszą pokazy filmowe w Europejskim Centrum Solidarności. O filmach Krzysztofa Kieślowskiego opowiedzą przy okazji ich projekcji m.in. Jerzy Stuhr, Krzysztof Piesiewicz i Marcel Łoziński.
Znakomitym finałem imprezy może być koncert w ECS, 27 sierpnia. Wystąpi tu bowiem wyjątkowy Kronos Quartet. Sławę zyskali m.in. dzięki muzyce do „Requiem dla snu” Darrena Aronofsky’ego, wykonaniami kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego czy współpracą z Tomem Waitsem, Davidem Bowiem i Björk.
Szczegółowy program festiwalu na stronie: SolidarityOfArts.pl.
Solidarity of Arts | Gdańsk 13, 14, 27.08