Trzy i pół tony fajerwerków zostaną wystrzelone w niebo podczas dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic w Szczecinie. 12 i 13 sierpnia br. pokazy pirotechniczne zaprezentują firmy z Wietnamu, Szwajcarii, Szwecji oraz Polski.

"Zaproszone firmy pirotechniczne należą do czołówki światowej" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej organizator pokazów fajerwerków Ryszard Suzdalewicz. Festiwal rozpocznie się w piątek od efektywnego pokazu kolorowego dymu, będącego przykładem tzw. dziennej pirotechniki.

"Każda z firm pirotechnicznych zaprezentuje 15-minutowe widowisko. Pierwsza część nie należy do najłatwiejszych, ponieważ będzie to dwuminutowy pokaz do +Cancana+. Zobaczymy jak drużyny zatańczą fajerwerkami na Wyspie Grodzkiej. Druga część odbywa się do wybranej przez siebie muzyki" – wyjaśnił.

Jako pierwsza zaprezentuje się Danang Team, jedyna firma pirotechniczna z Wietnamu, która na rynku działa od 2008 r.

Kolejny pokaz będzie należał do firmy Sugyp ze Szwajcarii, która działalność zaczęła w 1971 r. Przedsiębiorstwo co roku produkuje pokaz na 1 sierpnia, w dniu szwajcarskiego święta narodowego.

W sobotę widzom festiwalu zaprezentuje się szwedzka firma Goteborg Fireworks Factory, która słynie z obsługi największych imprez żużlowych w Europie i na świecie. "Tydzień temu Szwedzi wrócili z prestiżowego festiwalu ogni w Montrealu, gdzie w konkursie zdobyli drugie miejsce i srebrnego Jupitera" – dodał Suzdalewicz.

Na zakończenie festiwalu tradycyjnie już zaprezentowany zostanie pokaz firmy Surex z Bielska-Białej.

"Przygotowujemy się już do przyszłorocznej edycji konkursy Pyromagic, kiedy to wezmą udział zwycięzcy z poprzednich lat z Austrii, Belgii, Luksemburgu oraz tegoroczny zwycięzca. Wszyscy będą walczyć o prestiż i jedną główną nagrodę" – zapowiedział organizator.

Festiwal cieszy się popularnością wśród odwiedzających m.in. przez miejsce, w którym się odbywa. Fajerwerki są odpalane z Wyspy Grodzkiej, a najlepszym miejscem do ich podziwiania są reprezentacyjne Wały Chrobrego.

Dotychczas na Pyromagic swoje pokazy prezentowali przedstawiciele m.in. Francji, Kanady, Włoch, Chin, Australii, Korei Południowej, Chorwacji, Meksyku czy Portugalii.

Pokazom sztucznych ogni towarzyszyć będą widowiskowe zawody strażackie Szczecin Firefighter Combat Challenge i festiwal Szczecin Music Live. W tym roku wystąpią na nim przedstawiciele folku, muzyki tanecznej oraz elektronicznej. Koncerty będą przeplatane z konkursowymi pokazami fajerwerków.

W sobotę podczas festiwalu Pyromagic odbędzie się pokazowy turniej Szczecin WaterShow. To pierwsze w Polsce zawody w High Divingu, czyli wysokościowych skokach akrobatycznych do wody. "Skoczkowie będą skakać na specjalnie skonstruowanej wieży umieszczonej na Trasie Zamkowej. Zawodniczki będą oddawały skoki z wysokości 20 metrów, zawodnicy z 27 metrów" – powiedział organizator konkursu Grzegorz Kujda.

"To bardzo elitarny sport ekstremalny. Profesjonalnych skoczków na świecie jest zaledwie 50 w kategorii mężczyzn, wśród kobiet jedynie 30. W Szczecinie będzie skakało sześć osób, w tym numer 1 w światowym rankingu Australijka Rhiannan Iffland, a także jedyny Polak Krzysztof Kolanus" – dodał. Jak zaznaczył, to bardzo widowiskowy sport - skoczek rozpędza się do prędkości 80km/h, a sam lot trwa zaledwie 3 sekundy.

13 sierpnia rozpoczną się zmagania żeglarzy samotników oraz załóg dwuosobowych w I Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski. W sobotę i w niedzielę odbędzie się również sportowa odsłona festiwalu Pyromagic, czyli V międzynarodowe zawody Baltic Summer Cup. W turnieju piłki ręcznej kobiet w Szczecinie wezmą udział drużyny z Polski, Niemiec oraz Białorusi.