"Nowy świat", historia imigrantów usiłujących zacząć nowe życie w Polsce, trafi do kin 12 sierpnia. Film, nakręcony przez troje młodych reżyserów, opowiada o tolerancji, poszukiwaniu siebie oraz o tym, że aby komuś dać miłość, trzeba najpierw pokochać siebie.

"Nowy świat" składa się z trzech nowel. Bohaterami są: naznaczony wojenną traumą Afgańczyk (w jego roli Hassan Akkouch), zagubiona we własnym ciele Ukrainka (Karina Minaeva) i uciekająca przed bolesną miłością Białorusinka (Olga Aksyonova).

Afgańczyk Azzam pracuje jako tłumacz dla polskiej armii. W swojej ojczyźnie traktowany jest jak zdrajca. Po ewakuacji do Polski nie potrafi otrząsnąć się z wojennych przeżyć.

Żanna po opuszczeniu męża, białoruskiego opozycjonisty, mieszka z córką u siostry w Warszawie. Chce jak najszybciej się wyprowadzić i stworzyć normalny dom. Plany jednak się komplikują, gdy mąż zostaje ponownie aresztowany.

Ukrainka Wera ucieka do Polski, by w tajemnicy przed ukraińską rodziną poddać się operacji zmiany płci. Niespodziewana wizyta ojca bohaterki oraz jej małego synka sprawi, że Wera na nowo zmierzy się z pytaniem o własną tożsamość.

Nowele składające się na film zrealizowali Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski i Michał Wawrzecki.

"Nowy świat" startował w ubiegłym roku w konkursie głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, walcząc o Złote Lwy. Następnie pokazano go na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Jak mówił PAP w Gdyni Łukasz Ostalski, autor noweli o Werze, "Nowy świat" to "przede wszystkim film o poszukiwaniu siebie" i "o tym, że trzeba najpierw pokochać siebie, aby potem komuś dać miłość".

Ostalski (ur. 1980 w Gdańsku), reżyser, scenarzysta i nagradzany fotograf (pracował m.in. w Trójmieście dla agencji fotograficznej Reporter), jest absolwentem nauk politycznych Uniwersytetu Gdańskiego, studiował też w Szkole Filmowej w Gdyni. Za jego wcześniejszy - krótkometrażowy - film "Matka" przyznano kilkanaście nagród, np. w Kijowie, Walencji i Madrycie. Ostalski otrzymał też m.in. Nagrodę "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna.

Werę z "Nowego świata" zagrała transseksualna aktorka z Ukrainy Karina Minaeva. Zdjęcia do noweli z jej udziałem kręcono w Warszawie. W rozmowie z PAP w Gdyni Minaeva podkreślała, że w Polsce traktowano ją życzliwie. "Nie oczekiwałam, że przyjmą mnie aż tak dobrze" - przyznała. "Poznałam w Polsce fantastycznych ludzi. Wszyscy starali się pomóc, rozwiązać za mnie wszystkie problemy. Wciąż pytali o moje samopoczucie, czy nie jestem głodna, czy zjadłam obiad. Wszystkim tym ludziom chciałam powiedzieć: wielkie dzięki!" - mówiła Minaeva.

"Nowy świat" jest produkcją Akson Studio.

Elżbieta Benkowska to absolwentka Wydziału Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej i Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jej dyplomowy film "Olena", jako pierwszy polski w tej kategorii, był zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów 66. festiwalu w Cannes.

Michał Wawrzecki jest reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą, autorem krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, a także Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej.

"Nowy świat", który zdobył już m.in. wyróżnienie na festiwalu Luxor Arabian & European Film Festival w Egipcie, wystartuje w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, jednej z najważniejszych na świecie dorocznych imprez poświęconych kinematografii. 40. edycja tego festiwalu potrwa od 25 sierpnia do 5 września.