Muzykę barokową zaprezentuje w sobotę w kościele garnizonowym św. Jerzego w Sopocie niemiecki zespół La Stagione Frankfurt. Będzie to koncert w ramach trwającego w kurorcie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic.

„Zespół gra głównie włoską muzykę barokową, ale nie tylko. W Polsce nie jest bardzo znany, ale w Niemczech La Stagione Frankfurt to jedna z pięciu najważniejszych grup specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej” – powiedział PAP Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, która od sześciu lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic.

Niemieccy artyści przyjadą do Sopotu prosto po koncertach w Szwecji.

„Powiedziałbym, że będzie to koncert bardziej dla smakoszy i wyrafinowanych słuchaczy. Zdarza się jednak, że muzyka barokowa jest prosta i przystępna. Podczas drugiej edycji festiwalu, gdy mieliśmy taki koncert, to były gwizdy, krzyki i wrzaski – tak się większości publiczności podobało” – dodał Rajski.

Reklama

Wyjaśnił, że włoska muzyka barokowa ma charakter świecki, co sprawia, że jest łatwiejsza w odbiorze.

Zespół La Stagione Frankfurt powstał w 1988 roku. Pod kierunkiem swego założyciela Michaela Schneidera La Stagione Frankfurt realizuje opracowywane indywidualnie projekty tematyczne w dziedzinie muzyki operowej, oratoryjnej i symfonicznej.

Orkiestra koncentruje się na muzyce XVII i XVIII wieku i jej wybitnych przedstawicielach, takich jak Jan Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Haendel, Joseph Haydn i Wolfgang Amadeusz Mozart. W swoim repertuarze ma też jednak utwory mniej znanych kompozytorów.

Czasem niemieccy muzycy sięgają do XX-wiecznych nut, wykonując na przykład podczas Kasseler Musiktage 2003 czy Dniach Muzyki Dawnej w Herne 2005 kompozycję Karlheinza Stockhausena "Tierkreis" (Zodiak).

La Stagione Frankfurt gości regularnie na wielkich festiwalach muzyki dawnej i w europejskich salach koncertowych. Zespół nagrał dotychczas ponad 30 albumów.

Za nagranie symfonii Franza Ignaza Becka orkiestra otrzymała „Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych 4/2004", a nagranie „Zauberwald" („La foresta incantata”) Francesco Geminianiego zostało nagrodzone Classica Award. Zespół otrzymał też wyróżnienie Prelude Classical Music Award 2007.

W ramach trwającego od środy w kurorcie Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic zaplanowano jeszcze jedno wydarzenie - w poniedziałek na plaży odbędzie się koncert „Vivaldi contra Piazzolla”.

Jednym z patronów medialnych Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic jest Polska Agencja Prasowa.