Koncert z udziałem Aleksandry Kurzak, czołowej polskiej sopranistki i jednej z największych obecnie śpiewaczek na świecie, zainauguruje w środę wieczorem w Operze Leśnej szóstą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic.

Artystka ma na swoim koncie występy na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak londyńskie Covent Garden, mediolańska La Scala, Lyric Opera House w Chicago, wiedeńska Staatoper czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W sopockim amfiteatrze leśnym towarzyszyć jej będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego.

"W repertuarze koncertu znajdą się najbardziej znane i lubiane, a także dla samej artystki z uwagi na jej możliwości głosowe najbardziej nadające się do śpiewania, arie" - powiedział PAP Rajski.

Śpiewaczka wykona najpiękniejsze arie z oper m.in. "Don Pasquale" i "Lucja di Lammermoor" Donizettiego, "Turandota", "La Boheme" i "Giani Schicchi" Pucciniego czy "Carmen" Bizeta.

Kurzak rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie w wieku 7 lat. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w "Weselu Figara" na scenie Opery Wrocławskiej u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko w roli Hrabiny.

"To tak, jakby wróciły dawne dni świetności bel canta – z największymi nazwiskami: Sills, Sutherland i Callas – znów niesamowite, niezapomniane" – tak pisał o talencie i umiejętnościach polskiej sopranistki „Opera Magazine”.

W piątek Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic przeniesie się na scenę plenerową niedaleko restauracji Pick & Roll, gdzie odbędzie się koncert muzyki filmowej. Gościem specjalnym będzie wybitny polski kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” - Jan A.P. Kaczmarek.

Dzień później zaplanowano koncert muzyki barokowej. W kościele garnizonowym pw. św. Jerzego, w centrum Sopotu, obok ulicy Bohaterów Monte Cassino, wystąpi niemiecki zespół La Stagione Frankfurt.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic zakończy w poniedziałek koncert „Vivaldi contra Piazzolla” na plaży przy Teatrze Atelier. Widzowie będą mieli okazję usłyszeć "Cztery Pory Roku" w rozumieniu pary wybitnych, niezwykle odmiennych kompozytorów - Włocha Antonio Vivaldiego i argentyńskiego wirtuoza tanga Astora Piazzolli.

Jednym z patronów medialnych Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic jest Polska Agencja Prasowa.