Festiwal teatrów ulicznych oraz prezentacja katowickiej sceny muzycznej to niektóre z wydarzeń artystycznych organizowanych w sierpniu we Wrocławiu, który w tym roku nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

W festiwalu teatrów ulicznych, który przygotował wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego, wezmą udział cztery teatry. To dwie poznańskie grupy – Teatr Ósmego Dnia oraz Teatr Biuro Podróży, warszawski teatr Akademii Ruchu oraz czeska grupa Teatr Novogo Fronta. „To duże teatry plenerowe, których spektakle niosą ze sobą niebanalne treści” - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Jakub Tabisz z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Czeski teatr zaprezentuje spektakl będący oryginalną interpretacją biblijnej Wieży Babel. „Na festiwalu polską premierę będzie miało przedstawienie +Silence+ poznańskiego Teatru Biuro Podróży, które jest poświęcone tematyce uchodźców” - dodał Tabisz.

Festiwal odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia, a sceną przedstawień teatralnych będzie wrocławski Rynek oraz plac Solny i plac przed kościołem św. Elżbiety.

Z kolei 15 sierpnia we Wrocławiu rozpocznie się prezentacja muzycznej sceny Katowic. To ostatnia z cyklu prezentacji w ramach projektu „Koalicja Miast dla kultury”, którego ideą jest współpraca w dziedzinie kultury siedmiu miast. We Wrocławiu swój dorobek artystyczny pokazały już Lublin, Szczecin, Poznań, Łódź oraz Gdańsk. Wszystkie te miasta ubiegały się o tytuł ESK 2016, który ostatecznie przypadł stolicy Dolnego Śląska.

„Katowice należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki i to właśnie muzyka zdominuje prezentację artystyczną tego miasta” - powiedziała Dominika Kawalerowicz, szefowa działu merytorycznego ESK. Do Wrocławia przyjdą m.in. śląscy jazzmani, którzy spotkają się tu z Lorenem Schoenbergiem, saksofonistą, dyrektorem artystycznym National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie. W ramach prezentacji katowickiej sceny muzycznej odbędzie się również m.in. koncert Miuosh x Jimek x NOSPR. To projekt łączący rap z muzyką w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Radzimira Dębskiego.

Muzycznym wydarzeniem tego miesiąca, które również znalazło się w programie artystycznym Wrocławia jako ESK, ma być również festiwal Capital of Rock, który odbędzie się 27 sierpnia na Stadionie Miejskim. Wystąpi niemiecka formacja Rammstein oraz amerykański zespół Limp Bizkit.

Do udziału w wydarzeniach związanych z tym, że Wrocław posługuje się tytułem ESK, został w tym roku zaproszony również Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny. To drugi największy festiwal cyrkowy w Polsce promujący ideę cyrku współczesnego jako odrębnej dziedziny sztuki. Odbędzie się on w dniach 12-14 sierpnia w położonej niedaleko Wrocławia Oleśnicy.