Anna Maria Jopek z zespołem Kroke, a także m.in. artyści z Ameryki Południowej i Afryki wystąpią w tym roku podczas święta Katowic, które odbędzie się od 9 do 11 września. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na taneczne rytmy, ale nie zabraknie też klasyki.

Program imprezy „Urodziny Miasta – Kocham Katowice” przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Na tegoroczne świętowanie złożą się przede wszystkim koncerty - plenerowe i pod dachem.

Lokalne władze przypominają, że Katowice, które w tym roku świętują 151. rocznicę nadania praw miejskich, od grudnia 2015 r. są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. „Hasłem przewodnim jest tytuł, który uzyskaliśmy w grudniu (…), stąd na scenach będą gościli wykonawcy z różnych krajów i miast, należących do miast kreatywnych” - wyjaśnił podczas konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak dodał Piotr Zaczkowski, dyrektor instytucji Katowice – Miasto Ogrodów, mimo odległości geograficznych muzyka zbliża do różnych kultur muzycznych, krajów i wykonawców. Zaczkowski jest przekonany, że podczas święta miasta coś dla siebie znajdą katowiczanie w każdym wieku.

Główne uroczystości święta miasta rozpoczną się 9 września – koncertem w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Artyści wykonają IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego – dzieło dokończone już po śmierci wybitnego kompozytora przez jego syna Mikołaja Góreckiego.

Lżejszy charakter będą miały koncerty zaplanowane na 10 września na scenie plenerowej w Strefie Kultury. Wystąpią wtedy: zespół bębniarzy Les Tambours de Brazza (Kongo), grająca w karnawałowym południowoamerykańskim stylu grupa La Chiva Gantiva (Kolumbia) oraz Yemen Blues (Izrael), łączący muzykę Bliskiego Wschodu z bluesem i funkiem. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek z zespołem Kroke, znanym m.in., z wykonywania muzyki klezmerskiej, jazzu, ale też elektroniki.

Muzyka, która popłynie ze sceny ma zachęcać słuchaczy do tańca – stąd też pod sceną powstanie strefa tańca. Ćwiczyć będzie można już w sierpniu – na ten miesiąc zaplanowano letnie koncerty na placu Kwiatowym – wystąpią artyści grający reggae, bluesa i jazz.

„Zakładamy, że odbiór muzyki nie będzie statyczny, ale że te rytmy - karnawałowe, muzyki świata – zaproszą również do tańca” - zaznaczył dyrektor Zaczkowski.

Na 11 września koncerty zaplanowano w kilku różnych częściach miasta. W siedzibie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów zagrają Kingston VibeS z Jamajki, natomiast w kościele pw. św. Anny w dzielnicy Nikiszowiec wystąpi Ensemble Les Sauvages – trzy artystki wykonujące muzykę dawną. Koncerty będą odbywały się także w Ligocie, Szopienicach i na osiedlu Witosa, wystąpią tam laureaci konkursu „Dzielnica brzmi dobrze”.

Świętowanie urodzin Katowic poprzedzą imprezy towarzyszące. Na 2 września w Kościele Mariackim katowiczanie będą mogli usłyszeć prawykonanie kompozycji Józefa Skrzeka pt. „Requiem Mariacki”. 4 września odbędzie się święto Giszowca – dzielnicy, która świętuje 110-lecie powstania.