Sto prac z bogatego dorobku Stefana Arczyńskiego znalazło się na wystawie przygotowanej z okazji 100. urodzin tego nestora polskiej fotografii, którą od niedzieli można oglądać w Starym Ratuszu we Wrocławiu.

Na ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Miejskie Wrocławia znalazły się fotografie Arczyńskiego, które ilustrują przekrój twórczości fotografika – poinformowała PAP rzeczniczka muzeum Ewa Pluta. „Wystawa w setną rocznicę urodzin Stefana Arczyńskiego jest hołdem dla niego samego oraz wyrazem uznania dla imponującego, niemającego odpowiednika w historii fotografii polskiej, dorobku artystycznego” - dodała.

Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkopolski. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.

W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy, wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.

Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć. To zdjęcia przedstawiające architekturę miast, przyrodę i codzienne życie ludzi. Na kliszach znalazły się również kadry poświęcone tematom, które szczególnie fascynowały Arczyńskiego. Wśród nich były portrety dzieci, dachy budowli w odległych krajach i drzewa. Arczyński przez szereg lat pozostawał wierny klasycznej fotografii czarno-białej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach i publikowane w dziesiątkach albumów.

Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swe osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska, przyznaną przez rząd Dolnej Saksonii, a w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ekspozycję można oglądać do 18 września.