Od 17 do 21 sierpnia w Nowej Soli odbędzie się 8. edycja uznawanego za jeden z największych w Polsce festiwali kina niezależnego - Solanin Film Festiwal. Na imprezę przyjadą gwiazdy polskiego kina i estrady, żeby wybrać najlepsze filmy offowe w kraju.

Na festiwalu pojawią się m.in.: Jan Jakub Kolski, Andrzej Grabowski, Gabriela Muskała czy Wojciech Mecwaldowski.

O statuetkę Solanina 2016 walczyć będzie 35 filmów w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina offowego – poinformował dyrektor Festiwalu Solanin Konrad Paszkowski.

Podczas imprezy nie zabraknie filmów pozakonkursowych. Pokazane zostaną wybrane filmy Jana Jakuba Kolskiego, publiczność będzie miała również okazję obejrzeć jego krótkie metraże.

Dodatkową filmową atrakcją będą niemieckie filmy z Cottbus FilmFestival oraz Neisse FilmFestival, czeskie z 3KINO w Pradze oraz francuskojęzyczne z festiwalu FrankoFilm, który odbywa się w Zielonej Górze.

„Oddając hołd zmarłemu w tym roku Andrzejowi Kondratiukowi 8. Solanina otworzy +Hydrozagadka+ - film z prawdziwym polskim superbohaterem Asem. Natomiast po gali wręczenia nagród uczcimy pamięć Zdzisława Malczuka – fundatora statuetek Solanina, pokazując film z jego udziałem +12. metrów 45. Centymetrów+, który został nagrodzony na 6. Solaninie – powiedział dyrektor Festiwalu Solanin Grzegorz Potęga.

W tym roku Super Solanina przyznano zielonogórskiej grupie filmowej SKY Piastowskie, która od lat należy do krajowej czołówki twórców kina niezależnego. Z tejże okazji odbędzie się Noc z filmami SKY Piastowskie.

Mocnego Solanina – nagrodę przyznawaną za mocne i bezkompromisowe kino, a w szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina, odbierze Jan Jakub Kolski. Mocny Solanin to nagroda przyznawana najlepszym polskim reżyserom. Dotychczas otrzymali ją: Wojciech Smarzowski (2012), Ryszard Bugajski (2013) i Marek Koterski (2014).

W trakcie festiwalu niezależni twórcy będą mogli wystawić swoje prace w Galerii Bezdomnej. Przy okazji wernisażu spektakl "GO" zaprezentuje nowosolski teatr 40 Terminus A Quo. Performance związany jest z 40-leciem istnienia grupy. Tradycyjnie klubem festiwalowym będzie Pub Kaflowy, w którym przewidziane zostały imprezy muzyczne.

W siedmioletniej historii Solanin Film Festiwalu do konkursów zgłoszono ponad 1500 filmów, w tym 248 - w 2016 r. Imprezę odwiedziło 300 gości i twórców filmowych, a 15 tys. osób wzięło udział w 500 pokazach filmowych.

Według organizatorów, główną grupą odbiorców nowosolskiego Festiwalu stanowią młodzi, kreatywni, pełni pasji miłośnicy kina, ale Solanin trafia do każdego kinomana, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód.