Film dyplomowy Klary Kochańskiej "Lokatorki" znalazł się w finałach rywalizacji o studenckiego Oscara w kategorii obcojęzyczny film fabularny. Jest jedynym polskim obrazem, który powalczy o nagrodę - informuje łódzka Szkoła Filmowa.

W tym roku do rywalizacji o studencką statuetkę najbardziej znanej nagrody filmowej świata zgłoszono rekordową liczbę 1.749 filmów. Film Kochańskiej znalazł się w finałowej siódemce.

Student Academy Awards powołano w 1972 roku. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w czterech kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle, obok kategorii dla studentów szkół filmowych z USA, nagrody przyznawane są w kategoriach dla studentów zagranicznych. Wśród laureatów studenckiego Oscara są m.in. Robert Zemeckis i Spike Lee.

W tym roku lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas ceremonii wręczenia nagród w dniu 22 września.

Autorką zdjęć do filmu "Lokatorki" jest Zuzanna Kernbach, absolwentka sztuki operatorskiej, a w roli głównej występuje Julia Kijowska. Opiekunami artystycznymi filmu byli: Robert Gliński, Wojciech Marczewski i Jerzy Zieliński.

Obraz Kochańskiej opowiada o kobiecie, która kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki okazuje się, że klucze nie pasują do zamka.

Podczas 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego dyplom Kochańskiej został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym - otrzymał Short Grand Prix. "Lokatorki" nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego.