Projekcją filmu "Julieta" Pedro Almodovara rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa do 31 lipca. Podczas imprezy zostanie pokazanych prawie 400 filmów z ponad 50 krajów.

Nowe Horyzonty to jedna z najważniejszych w Polsce dorocznych imprez poświęconych kinematografii, podczas której prezentowane jest przede wszystkim kino autorskie i twórczość reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina.

Ta edycja festiwalu odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury (ESK), dlatego w programie imprezy znalazły się też dodatkowe wydarzenia, m.in. czwartkowa polska prapremiera opartej na filmie Davida Lyncha opery filmowej "Zagubiona autostrada".

Autorką libretta - na motywach scenariusza Lyncha i Barry'ego Gifforda - jest austriacka noblistka Elfriede Jelinek, we współpracy z Olgą Neuwirth.

Festiwal otworzył premierowy w Polsce pokaz nowego filmu Pedro Almodovara "Julieta", który jest pełną intensywnych emocji i kolorów historią matki szukającej zaginionej córki, zrealizowaną na podstawie opowiadań Alice Munro.

Na zakończenie zaprezentowana zostanie z kolei "Komuna" w reż. Thomasa Vinterberga, współtwórcy Dogmy 95', słynnego manifestu artystycznego duńskiej awangardowej grupy twórców filmowych. Nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem dla aktorki Trine Dyrholm dramat obyczajowy "Komuna" to wiwisekcja mitu demokratycznej wspólnoty.

Ponadto w programie 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty znalazły się m.in.: tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha, "Egzamin" Cristiana Mungiu, "Klient" Asgara Farhadiego, "Martwe wody" Bruno Dumonta, "Nieznajoma dziewczyna" braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, "Śmietanka towarzyska" Woody'ego Allena.

Łącznie w tym roku na Nowych Horyzontach pokazanych będzie prawie 400 filmów z ponad 50 krajów, z których blisko 100 będzie mieć polskie premiery. Seanse będą organizowane w Kinie Nowe Horyzonty i na wrocławskim Rynku, a wydarzenia specjalne w Narodowym Forum Muzyki.

W ramach festiwalu odbędzie się pięć konkursów, w tym dwa najważniejsze: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym rywalizuje 10 filmów i Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce z udziałem 14 obrazów.

W związku z ESK zaplanowano festiwalowy cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięcioro wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner i Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Victor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą ponadto "mistrzowskie lekcje kina".

Jak co roku ważnym elementem programu T-Mobile Nowe Horyzonty będą wydarzenia muzyczne. Koncerty będą się odbywać w Klubie Festiwalowym w Arsenale. Wystąpi m.in. amerykański zespół post-punkowy Xiu Xiu, który zinterpretuje na żywo muzykę z serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Polskich wykonawców na muzycznej scenie festiwalu reprezentować będą m.in. Artur Rojek oraz zespół Muchy.

Festiwal zakończy się 31 lipca.