Amerykańska saksofonistka jazzowa Matana Roberts wystąpi w czwartek w Warszawie. Artystka zaprezentuje materiał z trzeciej części serii projektu "Coin Coin", zatytułowanej "River Run Thee". Przed Roberts wystąpi klarnecista Wacław Zimpel.

Podczas lipcowej wizyty w Warszawie Matana Roberts zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty "River Run Thee", stanowiącą trzecią część serii "Coin Coin", w której saksofonistka tworzy muzyczną opowieść o jej rodzinie, w której losach odbija się historia Ameryki od czasów niewolnictwa. Poprzednia praca z cyklu, "Mississippi Moonchile", ukazała się w 2013 r.

Seria "Coin Coin" opiera się na tradycjach i wierzeniach Afroamerykanów oraz na opowieściach, jakie Roberts usłyszała od swojej babki, opisujących czasy niewolnictwa. Protagonistką całej serii jest Marie "Coin Coin" Metoyer: XVIII-wieczna czarnoskóra działaczka na rzecz zniesienia niewolnictwa i pomocy humanitarnej. Projekt jest planowany na 12 części.

Roberts dorastała w otoczeniu sztuki. Jej rodzice byli zaangażowani w kolejne kampanie społeczne, protesty antyrasistowskie i antywojenne, jakie przetaczały się przez Stany Zjednoczone w latach 60. Rodzice zadbali, by Roberts od młodego wieku była świadoma swojej pozycji społecznej w Ameryce przełomu lat 60. i 70. Swój bunt wyrażała w muzyce - od 16 roku życia poprzez saksofon. Przyłączyła się do chicagowskiej organizacji artystycznej AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), w której współpracowała z takimi przedstawicielami chicagowskiej sceny awangardowej jak m.in. Roscoe Mitchell, Anthony Braxton czy Richard Muhal Abrams.

Na jazzowej scenie rozgłos zyskała dzięki wydanemu w 2011 roku albumowi konceptualnemu "Coin Coin Chapter One: Gens de Couleur Libre". Płyta stanowiła pierwszą z planowanych dwunastu części eksperymentalnego projektu. Za pomocą muzyki Roberts opowiada historię swojej rodziny, sprzężoną z historią ludności czarnoskórej w Stanach Zjednoczonych. Jej praca podejmuje tematy niewolnictwa i przemocy. Od tamtego czasu Roberts wydała kolejne dwa "rozdziały" swojego dzieła.

W 2010 roku artystka gościnnie pełniła funkcję kuratora artystycznego jednej z najważniejszych przestrzeni artystycznych w Nowym Jorku - klubu The Stone, założonym w 2005 roku przez saksofonistę Johna Zorna. 13 lipca 2012 r. Roberts wystąpiła w warszawskim Soho Factory podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W grudniu tego samego roku zagrała w warszawskiej Cafe Kulturalnej.

Zanim na scenie pojawi się Matana Roberts, dla warszawskiej widowni zagra klarnecista Wacław Zimpel, jeden z najpopularniejszych polskich muzyków młodego pokolenia, łączący w swojej twórczości wpływy muzyki jazzowej, ludowej, klezmerskiej oraz muzyki Bliskiego Wschodu.

Koncert odbędzie się w warszawskiej Cafe Kulturalnej.