Igor Kovalyov zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator za film „Before love”. Zdobywcę Złotego Pegaza ogłoszono w czwartek na gali 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu.

W trakcie trwającego o 8 lipca festiwalu widzowie obejrzeli ok. 300 filmów animowanych z całego świata. W konkursie pokazano 55 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Międzynarodowe jury, przyznając główną nagrodę festiwalu rosyjskiej produkcji w reżyserii i ze scenariuszem Igora Kovalyova, stwierdziło, że jest to "złożony film, który tworzy swój własny, wyjątkowy wszechświat". Nagroda finansowa za zdobycie Grand Prix to 45 tys. zł.

Srebrnego Pegaza otrzymał Theodore Ushev z Kanady za film „Ślepa Vaysha/ Blind Vaysha”. Brązowego Pegaza otrzymał Phil Mulloy z Wielkiej Brytanii za film „Ostateczna rozgrywka/Endgame”.

Nagroda Specjalna za najlepszy film pełnometrażowy trafiła do Penny Lane (USA) za film "Niezłe Jaja!"

Czwartkową galę w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu uświetnił występ zespołu Kwartludium, który zagrał na żywo muzykę skomponowaną przez Aleksandra Nowaka do projekcji filmu "The Railrodder: Wędrownik" Geralda Pottertona.

Twórca filmu "Heavy Metal", który był gościem specjalnym festiwalu, otrzymał Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości.