"Julieta" Pedro Almodovara i "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha są w programie 16. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa we Wrocławiu od 21 do 31 lipca. Odbędzie się też koncert amerykańskiej grupy Xiu Xiu, która wykona utwory z serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem - tak określany jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski.

Program 16. edycji wrocławskiej imprezy przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Roman Gutek i dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska.

Łącznie w tym roku na Nowych Horyzontach pokazanych będzie prawie 400 filmów z ponad 50 krajów, z których blisko sto będzie mieć polskie premiery. Seanse będą organizowane w Kinie Nowe Horyzonty i na wrocławskim Rynku, a wydarzenia specjalne w Narodowym Forum Muzyki.

Festiwal otworzy premierowy w Polsce pokaz nowego filmu Pedro Almodovara "Julieta", który jest pełną intensywnych emocji i kolorów historią matki szukającej zaginionej córki, zrealizowaną na podstawie opowiadań Alice Munro.

Na zakończenie zaprezentowana zostanie z kolei "Komuna" w reż. Thomasa Vinterberga, współtwórcy Dogmy 95', słynnego manifestu artystycznego duńskiej awangardowej grupy twórców filmowych. Nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem dla aktorki Trine Dyrholm dramat obyczajowy "Komuna" to wiwisekcja mitu demokratycznej wspólnoty.

Ponadto w programie 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty znajdą się m.in.: tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha, "Egzamin" Cristiana Mungiu, "Klient" Asgara Farhadiego, "Martwe wody" Bruno Dumonta, "Nieznajoma dziewczyna" braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, "Śmietanka towarzyska" Woody'ego Allena.

Szesnasta edycja Nowych Horyzontów jest, jak podkreślili organizatorzy, szczególna - odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury.

W związku z festiwalowym cyklem Mistrzowie Kina Europejskiego do Wrocławia przyjedzie dziewięcioro wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner i Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Victor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą ponadto "mistrzowskie lekcje kina".

W programie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów jest też m.in. polska prapremiera opartej na filmie Davida Lyncha opery filmowej "Zagubiona autostrada". Autorką libretta - na motywach scenariusza Lyncha i Barry'ego Gifforda - jest austriacka noblistka Elfriede Jelinek, we współpracy z Olgą Neuwirth.

Zwyczajowo ważnym elementem programu T-Mobile Nowe Horyzonty będą wydarzenia muzyczne. Koncerty będą się odbywać w Klubie Festiwalowym w Arsenale. Wystąpi m.in. amerykański zespół post-punkowy Xiu Xiu, który zinterpretuje na żywo muzykę z serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Polskich wykonawców na muzycznej scenie festiwalu reprezentować będą m.in. Artur Rojek oraz zespół Muchy.

"Muchy - kultowy polski zespół sceny alternatywnej, autorzy takich utworów jak Ezoteryczny Poznań, czy Terroromans - zapraszają w muzyczną podróż do czasów, kiedy buntować się było łatwiej, bo żyć było trudniej, czyli w niezwykłą wycieczkę przez trzy dekady polskiej muzyki" - napisali organizatorzy w zaproszeniu na koncert grupy.

"Koncert Powracająca FALA to ścieżka dźwiękowa wydarzeń z 1985 roku, z festiwalu w Jarocinie, które udokumentował Piotr Łazarkiewicz. Muzykę pisały wtedy Republika, TILT, Izrael, czy Madame i Aya RL - dawne zespoły Roberta Gawlińskiego i Pawła Kukiza - ówcześni debiutanci" - czytamy w zaproszeniu.