Środowisko aktorskie przed wtorkowymi obradami senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu wystosowało apel do senatorów w sprawie procedowanego projektu ustawy o prawie autorskim.
Przedstawiciele środowiska aktorskiego przygotowali film z apelem do senatorów w sprawie procedowanego we wtorek projektu ustawy o prawie autorskim, dostosowującego polskie przepisy do dwóch dyrektyw UE.
"Aktorzy są istotną częścią rynku audiowizualnego, a byli dotąd pomijani w wynagrodzeniach za reemitowanie ich artystycznych wykonań w filmach i serialach" - mówi Małgorzata Ostrowska-Królikowska.
"Apelujemy o wpisanie do ustawy definicji nadawania, reemitowania i wprowadzania bezpośredniego, dokładnie w takim brzmieniu, jaki narzuca nam dyrektywa SATCABII" - apeluje Leszek Żurek.
"Definicje zapisane w obecnym projekcje ustawy są niezgodne z dyrektywą i spowodują, że znacząca część tantiem dla polskich aktorów będzie niemal nieosiągalna ze względu na niezgodność prawa polskiego z prawem unijnym" - przypomina Maciej Makowski.
"Jako przedstawiciele ZASP prosimy o wprowadzenie uczciwego, sprawiedliwego prawa zgodnego z wymogami UE, prawa dającego równowagę interesów wszystkim uczestnikom rynku audiowizualnego, w tym polskim aktorom" - dodał Mateusz Damięcki.
Projektem dostosowującym polskie prawo do dwóch dyrektyw UE ponownie zajmie się senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu we wtorek 23 lipca. Przedmiotem posiedzenia mają być rozwiązania chroniące polskie media przed wpływem globalnych korporacji. Związek Artystów Scen Polskich reprezentujący polskich aktorów podkreśla, że w pełni popiera argumenty środowiska dziennikarskiego. ZASP zaznacza również, że postulowane zapisy nie niosą ze sobą żadnych skutków finansowych dla budżetu ani dla obywateli, konsumentów. Jedynie gwarantują one aktorom sytuację, w której za ich pracę będą oni mogli w sposób skuteczny i sprawiedliwy otrzymywać należne im wynagrodzenie od wielkich firm i korporacji. Aktorzy liczą na to, że wraz z nową ustawą ten problem zniknie, ale aby tak było, w projekcie potrzebne są jeszcze zmiany.
Jeśli komisja we wtorek zakończy prace nad ustawą, projekt mógłby zostać poddany głosowaniu już na najbliższym posiedzeniu plenarnym Senatu, zaplanowanym na 24, 25 i 26 lipca.(PAP)
azk/ miś/