W czasy panowania w Polsce Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta przeniosą się uczestnicy zorganizowanego po raz siódmy Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie. Będzie można zdobyć tytuł jarmarcznika, podkomorzego królewskiego i ogrodnika królowej Bony.

Jarmark rozpocznie się w piątek po południu na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. Staną tam namioty rzemieślników i scena, na której swoje umiejętności prezentować będą aktorzy i tancerze. Będzie można skosztować kulinarnych specjałów, zobaczyć jak wykonywano niegdyś ozdobne kafle, gobeliny i renesansowe meble, nauczyć się kaligrafii oraz czerpania i marmoryzacji papieru.

Kto naprawdę potrafi tańczyć, będzie można przekonać się w trakcie galardy, czyli renesansowego pojedynku na tańce. Będzie też mogli wziąć udział w walce o "Żebraczy tron" - historycznej grze miejskiej, opartej na motywach opowiadania i gry planszowej "Kacper Ryx i Król Żebraków".

Podczas jarmarku zaplanowano m.in. występy chorągwiarzy, sokolników, mecz szachów rozegrany przez osoby przebrane za bierki, pokazy mody renesansowej oraz teatralne powitanie królowej Bony w Krakowie przez króla Zygmunta Starego.

"Renesans to był złoty wiek dla Krakowa i dla Polski - czas rozkwitu gospodarczego, kulturalnego i naukowego. Tegoroczny jarmark jest wprowadzeniem w klimat tej epoki. Przypomnimy o najbarwniejszej postaci tego okresu - królowej Bonie " - mówiła PAP koordynatorka Jarmarku Świętojańskiego Marta Podsiadło.

Miłośnicy historii i dobrej zabawy będą mieli okazję do zdobycia patentów podkomorzego królewskiego, ogrodnika królowej Bony lub jarmarcznika, a stali bywalcy Jarmarku Świętojańskiego, którzy przyniosą swoje certyfikaty z pięciu poprzednich lat, będą mogli się poszczycić tytułem jarmarcznika zawołanego.

W piątek wieczorem Balet Cracovia Danza zaprezentuje spektakl "Maskarada Królowej Bony" z muzyką renesansu polskiego, włoskiego i francuskiego, inspirowany zapisami o polskich obyczajach dworskich z czasów panowania ostatnich Jagiellonów.

Renesansowi muzycy, tancerze i komedianci w asyście królewskich dragonów w sobotę w samo południe pojawią się na dziedzińcu Collegium Maius, gdzie dadzą blisko godzinny występ. Udział w nim wezmą Zespół Muzyki Dawnej "Floripari", Zespół Tańca Renesansowego "Belriquardo", Teatr Komedii Del'Arte "Dono", Bractwo Rycerskie "Parva Armis" oraz... włoszczyzna czyli najprawdziwsze warzywa w roli rekwizytów. Po występie cała grupa przejdzie na Rynek i ulicą Grodzką pod Wawel, prezentując po drodze swoje umiejętności.

Tradycyjnie już podczas Jarmarku będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Nagroda dla zwycięzcy to tygodniowy pobyt nad polskim morzem dla czterech osób.

Jarmark Świętojański organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe i miasto Kraków.