Kilkadziesiąt wystaw artystów z całego świata, konkurs na fotograficzną publikację roku, liczne warsztaty i projekcje złożą się na 15. edycję rozpoczynającego się w Łodzi w czwartek Fotofestiwalu. Motywem przewodnim wydarzenia będzie podróż.

"Hasło Fotofestiwalu +Hit the road+ czyli +Fotografowie w drodze+ to wezwanie do złamania stereotypu fotografii podróżniczej. Inną niż przyjęta powszechnie, bo opartą na świadomości, koncepcję fotografii stworzonej +w drodze+ zaproponowała kuratorka i dyrektor artystyczna Alison Nordstroem" - podkreślił dyrektor Fotofestiwalu Krzysztof Candrowicz.

Jak wyjaśniła Nordstroem, określenie "fotografia podróżnicza" kojarzy się z uprzywilejowanym mieszkańcem Europy lub Ameryki Północnej, który wyjeżdża do egzotycznych miejsc i fotografując malowniczo wyglądające miejsca i ludzi, uprzedmiotawia je, wykorzystując jedynie do swoich celów, którymi najczęściej są publikacje w kolorowych magazynach i kalendarzach.

"Chcemy pokazać inną fotografię podróżniczą - taką, z którą mamy do czynienia, gdy fotograf zagłębi się w kulturę odwiedzanego miejsca, pozna ją i w swoich pracach wyrazi to, czego się dowiedział” - dodała.

Nordstroem zaznaczyła, że koncepcja ta może być realizowana na wiele sposobów; poprzez fotografię "typową", a także konceptualną czy multimedialną, która zawsze jednak pozostaje obrazem spotkania różnych kultur.

Nordstroem jest kuratorką jednej z głównych wystaw Fotofestiwalu - "Road Trips". To prezentacja prac 11 artystów, którzy podczas wypraw do różnych zakątków świata podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę odgrywa w tym procesie fotografia.

Podróż czasem bywa koniecznością i ucieczką – zauważyli to twórcy, prezentujący się w ramach wystawy grupowej "Displaced", na którą złożyły się prace dokumentujące zjawisko przymusowej migracji i uchodźstwa.

Na festiwalu nie zabraknie znanych nazwisk - w galerii Atlas Sztuki będzie można obejrzeć innowacyjne prace Roberta Rauschenberga. To pierwsza tak duża wystawa tego artysty w Polsce, na którą złożą się pełne dramatyzmu wielkie kolaże i fotograwiury oraz fotografie z lat 80.

Przełomowe wydarzenia z historii świata pojawią się na wystawie "Obywatel Świata" Davida Chima Seymoura - współzałożyciela słynnej agencji fotograficznej Magnum. Jego najbardziej znane zdjęcia pokazują losy dzieci w zniszczonej II wojną światową Europie.

Wśród licznych prezentacji zaplanowano także wystawy w przestrzeni publicznej, m.in. prezentowany od kilku dni na ul. Piotrkowskiej projekt "Flaneur: nowe miejskie narracje", stanowiący efekt artystycznej eksploracji Łodzi przez troje fotografów: Cristinę De Middel, Dimę Gavrysha i Aleksandra Gronskiego.

W programie Festiwalu, który potrwa do 19 czerwca, znalazły się też liczne warsztaty fotograficzne, wybór Fotograficznej Publikacji Roku, spotkania autorskie, fotospacery i obchody 15. urodzin Fotofestiwalu. Wiekszość z ok. stu wydarzeń odbędzie się w Art_Inkubatorze, OFF Piotrkowskiej oraz w łódzkich galeriach i muzeach.