- Z przykrością i głębokim bólem informujemy, że Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł dziś w Warszawie - poinformowała w mediach społecznościowych pogrążona w żałobie rodzina.

O śmierci artysty poinformowała rodzina na platformie Facebook.

MKiDN pożegnało Jana Ptaszyna Wróblewskiego

W pożegnalnym wpisie przypomniano, że Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w 1936 r. w Kaliszu, a swoją muzyczną karierę rozpoczął w latach 50. w Poznaniu, gdzie prowadził studenckie zespoły taneczne. "Jego profesjonalny debiut na jazzowej scenie miał miejsce w 1956 r. na Festiwalu Jazzowym w Sopocie, gdzie występował z legendarnym Sekstetem Komedy. To wtedy Krzysztof Komeda nadał mu pseudonim Ptaszyn" - napisano.

Podkreślono, że Ptaszyn Wróblewski był także pierwszym polskim muzykiem jazzowym, który po wojnie wyjechał do USA. "Jego dorobek artystyczny obejmuje m.in. muzykę do pierwszego filmu Romana Polańskiego +Dwaj ludzie z szafą+ oraz prowadzenie audycji +Trzy kwadranse jazzu+ w radiowej Trójce przez ponad 46 lat" - czytam we informacji.

"Wyrazy szczerego współczucia kierujemy do jego rodziny, przyjaciół oraz wszystkich, których dotknęła ta bolesna strata" - napisano na Fb MKiDN.

Saksofonista, kompozytor i propagator muzyki jazzowej Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł w wieku 88 lat. Wiadomość o śmierci artysty podała we wtorek rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.