2600 młodych wykonawców z Polski i zagranicy weźmie udział w trwającym od środy w Koninie 37. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca. Uczestnicy będą rywalizować o Grand Prix w kategorii piosenka i taniec oraz o Złote, Srebrne i Brązowe Aplauzy.

Według organizatorów, koniński festiwal jest najstarszym i największym w Polsce i Europie wydarzeniem tego typu.

W środę uczestnicy z Polski i kilkunastu państw świata w wieku od 5 do 16 lat przyjadą do Konina. Oficjalne otwarcie wraz z wręczeniem przez prezydenta Konina dzieciom kluczy do miasta odbędzie się w czwartek. Tego dnia, rozpoczną się też eliminacje tancerzy, wokalistów oraz zespołów.

Młodzi tancerze będą rywalizowali w trzech grupach wiekowych - do 8 lat tzw. „mali debiutanci” oraz do 12 i do 16 lat. Wykonawcy zmierzą się w kategoriach m.in. etiudy i inscenizacji tanecznej, tańca towarzyskiego, disco dance, czy hip-hop.

Z kolei w starciu wokalnym wezmą udział zespoły oraz dzieci w kategoriach: do 8 lat, 9-11, 12-13, oraz 14-16 lat. Wokalistom towarzyszyć będzie „Konin Band Orchestra”.

„Festiwal to nie tylko rywalizacja. Od początku chodziło przede wszystkim o to, by dzieciom stworzyć platformę do prezentacji swoich talentów, możliwości. (…) Późniejsi laureaci też udowadniają, że ta nasza idea była słuszna, bo wielu z nich dynamicznie pracuje dziś w tym wielkim świecie zwanym show biznesem” – podkreślił w rozmowie z PAP kierownik biura festiwalowego Ryszard Jarosław Piotrowski.

Dodał, że mali artyści są bardzo ambitni, kreatywni i otwarci na nowe pomysły oraz współpracę z orkiestrą. „Repertuar jest rozmaity i uczestnicy do jego wyboru podchodzą bardzo odpowiedzialnie. Wiedzą, że nie może być to wybór przypadkowy, a dostosowany do ich warsztatu i możliwości” – mówił Piotrowski.

„Podczas festiwalu artyści wykonują utwory od klasyki, jak piosenki np. Jeremiego Przybory, po utwory symfoniczne, musicalowe. Młodsze dzieci sięgają natomiast po klasykę typowych utworów pisanych dla dzieci - i +Kaczka Dziwaczka+ też się pojawia” – dodał.

W tym roku przed jury wystąpi ponad 100 solistów i zespołów wokalnych oraz 101 zespołów tanecznych, które zaprezentują 120 prezentacji.

Uczestnicy będą rywalizowali o nagrody - Aplauz Uśmiechu, przyznawany w najmłodszej kategorii wokalistów i tancerzy do lat 8, oraz o Brązowe, Srebrne i Złote Aplauzy. Zostaną przyznane także dwa wyróżnienia Grand Prix dla wokalisty lub zespołu wokalnego, oraz zespołu tanecznego.

Młodych artystów oceniać będą dwa międzynarodowe zespoły jurorów, którym przewodniczyć będą w rywalizacji wokalnej - Janusz Tylman, natomiast w starciu tanecznym - Katarzyna Skawińska.

Organizatorem festiwalu jest Koniński Dom Kultury. 37. edycję wydarzenia zakończy korowód uczestników i koncert galowy 4 czerwca, który poprowadzi Tomasz Kammel.

W poprzednich latach w Koninie prezentowały się już dzieci z całej Europy oraz z Japonii i USA. Misją festiwalu jest odkrywanie utalentowanych dzieci i promowanie ich twórczości. Debiutowało tutaj wiele obecnych gwiazd, m.in. Krzysztof Antkowiak, Patrycja Markowska, Alicja Bachleda-Curuś i Marina Łuczenko.

Patronat nad festiwalem objęło m.in. ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, Rzecznik Praw Dziecka oraz Polski Komitet Narodowy UNICEF.