Wschód Kultury - projekt integrujący artystów wschodniej Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie, w lipcu w Lublinie i we wrześniu w Białymstoku. "To nasze przesłanie do świata: w tym regionie jesteśmy razem" - mówi minister kultury Piotr Gliński.

Wschód Kultury łączy środowiska artystyczne Białegostoku, Lublina, Rzeszowa i artystów miast krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy; realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Jego ideą jest m.in. wymiana doświadczeń artystycznych.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Wschód Kultury od początku był pomyślany "jako okazja do prezentacji potencjału kultury i potencjału turystycznego wschodnich regionów Polski".

"Ale oczywiście podstawowym zadaniem i celem była wymiana kulturalna, wymiana doświadczeń na polu kultury, pokazanie w jakimś sensie wspólnoty, korzeni kulturowych i jednocześnie - różnorodności kulturowej" - dodał.

"To oczywiste, że wymiana kulturalna i relacje Polski z państwami, ze społeczeństwami, z kulturami wschodnimi, na wschód od Polski, są bardzo ważne (...). Wymiana wzbogaca tożsamości, a nie uszczupla czy ogranicza" - ocenił Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że Wschód Kultury jest też ważny z politycznego punktu widzenia. "To jest nasze przesłanie do Europy i świata, że my w tym regionie jesteśmy razem, mamy wiele wspólnych celów, mamy wiele wspólnych korzeni kulturowych i odwołujemy się do pewnego wspólnego dziedzictwa, które jest dla nas ważne tożsamościowo i politycznie" - mówił minister.

Jego zdaniem "wolność wymiany kulturalnej, przejawy różnego typu ekspresji artystycznej to rzeczy cenne dla kształtowania się tożsamości poszczególnych kultur narodowych, obywatelskich, jak i dla wzajemnego wzbogacania".

"Tego typu festiwale są też okazją do tego, żeby łączyć to, co najbardziej wartościowe w kulturze, co często jest kulturą wysublimowaną z kulturą popularną, z masowym udziałem społeczeństw, mieszkańców tych trzech miast" - dodał.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor podkreślił, że warto ujrzeć Wschód Kultury właśnie "w kontekście naszej wschodniej granicy i tego, co się dzieje za nią". Przypomniał, że w NCK prowadzone są też programy ministra kultury z tego obszaru, np. program stypendialny Gaude Polonia, który jest adresowany do artystów ze Wschodu czy polsko-ukraińska wymiana młodzieży.

W Rzeszowie Wschód Kultury realizowany będzie w dniach 23-26 czerwca jako festiwal Europejski Stadion Kultury. W trakcie festiwalu odbędzie się 40 wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie. Miasto odwiedzi 150 artystów z 10 krajów. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 23 czerwca. Uświetni je występ grupy Art Color Ballet, która zaprezentuje spektakl „Preludium Słowiańskie”, sięgający do korzeni kultury Słowian. Koncert Główny odbędzie się 24 czerwca na Stadionie Miejskim, zagrają międzynarodowe kolektywy. 25 czerwca na rzeszowskim Rynku wystąpi Jamala - właściwie Susana Dżamaładinowa – ukraińska piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia, której skalę głosu wycenia się na cztery oktawy; reprezentantka Ukrainy w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Od 6 do 10 lipca potrwa festiwal Wschód Kultury/Inne Brzmienia w Lublinie. Pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na koncertach w Polsce publiczność usłyszymy między innymi Shibusashirazu Orchestra, Tortoise czy Easy Star All Stars.

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się od 1 do 4 września w Białymstoku. W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów (w tym z Chin i Indii). Zaplanowano m.in. spektakl w reż. Walerego Mazinskiego, którego organizatorem jest Telewizja Biełsat i wystawę Nikity Kadana „Kości się przemieszały”, o sytuacji w Ukrainie.

Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.