Prace znanego gdańskiego artysty Grzegorza Klamana, wśród nich cykl dużoformatowych fotografii ze Stoczni Gdańskiej, pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Wystawę zatytułowaną "Polonia" będzie można oglądać od czwartku.

"Będą to głównie nowe prace, które powstały w oparciu o moje wcześniejsze realizacje tj. cykl fotografii zatytułowany Solidarity Guerilla, który rozpocząłem w kilku kopalniach na Śląsku. Postanowiłem kontynuować ten pomysł w Stoczni Gdańskiej" - powiedział PAP Klaman.

Na wystawie artysta zaprezentuje 10 dużoformatowych zdjęć wykonanych na byłych terenach gdańskiego zakładu. "Przedstawiają one hipotetyczną rebelię robotniczą, mającą miejsce w dawnych, poprzemysłowych obszarach. Całość tworzy dość malownicze pejzaże nawiązujące do typowego malarstwa kresowego Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego" - wytłumaczył twórca.

Klaman dostrzega groźbę wybuchu społecznego w Polsce. "Rewolucja solidarnościowa była jedyną bezkrwawą rebelią w Polsce. Z drugiej strony, część społeczeństwa widzi w tym lukę i twierdzi, że co to za rewolucja bez ofiar. Mamy też masę ludzi niezadowolonych z transformacji, a największą cenę za nią zapłaciła klasa robotnicza, zwłaszcza w dużym przemyśle. Taka rebelia wisi w powietrzu i nie chcę tego łączyć tylko z tym, co się dzieje w krajach arabskich, czy niektórych państwach w Europie, gdzie narasta niezadowolenie z rozwarstwienia społecznego i turbokapitalizmu" - dodał.

"Tytuł wystawy odnosi się do mojego zainteresowania tematem polskiej definicji narodu i naszej tożsamości, budowanej często na koncepcji utraconej, wspaniałej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ja postrzegam to jako mit bogatej, przyjaznej swoim obywatelom ojczyzny, zapominając o tym, że jej rozprzestrzenianie się na wschód miało, moim zdaniem, wszelkie znamiona kolonializmu" - wyjaśnił Klaman.

Na wystawie zobaczyć też można będzie m.in. trzy obiekty rzeźbiarskie oraz projekcję wideo.

Grzegorz Klaman, artysta sztuk wizualnych, rzeźbiarz, performer, urodził się 7 stycznia 1959 roku w Nowym Targu. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

W latach 1975-1980 uczęszczał do Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie zetknął się m.in. z Władysławem Hasiorem. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obronił we wrześniu 1985 roku w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. W tym samym roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, od 1996 r. prowadzi na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Pracownię Intermedialną na Wydziale Rzeźby.

Jest współtwórcą licznych inicjatyw artystycznych w Gdańsku, od Galerii Wyspa, przez Otwarte Atelier, Centrum Sztuki Łaźnia, po działający na terenie Stoczni Gdańskiej Instytut Sztuki Wyspa.

W 2010 r. Klaman odtworzył na terenie Stoczni Gdańskiej warsztat pracy Lecha Wałęsy jako elektryka.

Wystawa prac Klamana w Sopocie będzie czynna do 26 czerwca.