Spektakl baletowy "Mur" oraz widowisko "Usłyszeć taniec" znalazły się w programie trzeciej edycji festiwalu Taneczne Zderzenia organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Impreza odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca, który jest obchodzony 29 kwietnia.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, jego ideą jest "podkreślenie roli i znaczenia tańca, jako nośnika ważnych idei, konfrontacja różnych jego rodzajów oraz łączenie sztuki tańca z innymi sztukami".

Krzysztof Karbowiak z Teatru Muzycznego poinformował we wtorek PAP, że w tym roku, w ramach imprezy, zaplanowane są dwa spektakle, w których będą dominować współczesne problemy świata - pogłębiające się różnice mentalne, obyczajowe i religijno-polityczne między Wschodem i Zachodem. Ukazane zostaną także m.in. różnice między kulturami europejską i Dalekiego Wschodu.

Pierwszy ze spektakli "Mur" pokazany zostanie w czwartek 28 kwietnia. Według jego twórców, ten spektakl baletowy zainspirowany został aktualnymi zjawiskami politycznymi i społecznymi. Porusza temat "fizycznych i duchowych granic między państwami i narodami, kulturami i religiami". W symboliczny sposób - z wykorzystaniem efektów świetlnych i gry ruchomych dekoracji - ukazuje historyczne i współczesne procesy integracji i podziałów społeczeństw. Ich zdaniem "wymowa spektaklu koresponduje z ideą Światowych Dni Młodzieży".

Zwracają oni też uwagę, że problematyka publicystyczna, bardzo rzadko gości w świecie baletu.

Kostiumy do spektaklu zaprojektowała łódzka artystka Zuzanna Markiewicz. Warstwę muzyczną tworzą utwory rozmaitych gatunków, wywodzące się z odmiennych kultur i różnych epok, dzieła m.in. Tan Duna, Igora Strawińskiego, Dymitra Szostakowicza, Richarda Wagnera, zespołu Kraftwerk, Petera Gabriela, Hansa Zimmera i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Autorem koncepcji spektaklu i choreografem jest Artur Żymełka, laureat Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2013 dla najlepszego choreografa.

Drugim wydarzeniem, które znalazło się w programie festiwalu jest widowisko "Usłyszeć taniec”, łączące różne rodzaje stepowania (flamenco, step irlandzki i amerykański), taniec współczesny i graną na żywo muzykę etno-jazzową.

"To barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka - tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, dzięki czemu słowa +tradycja+ i +współczesność+ stają się synonimami" - wyjaśnia Karbowiak.

Zwraca też uwagę, że to także pierwszy w Polsce i jeden z zaledwie kilku na świecie spektakli tanecznych, łączących flamenco, muzykę irlandzką i jazz, harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach.

Na scenie pojawią się: Tomasz Biela (kierownik muzyczny) - gitara elektryczna, akustyczna i jazzowa; Michał Czachowski - gitara flamenco, cajon; Małgorzata Mycek - instrumenty perkusyjne; Wojtek Braszak - saksofon altowy i sopranowy; Andrzej Kowalski - gitara basowa, kontrabas; Ewelina Grygier - flet irlandzki oraz tancerze: Mateusz Wójcik (pomysłodawca i choreograf) - taniec irlandzki, Agata Teodorczyk - taniec flamenco, Karol Drzewoszewski - step amerykański, Marta Czyż - taniec jazzowy i współczesny. Śpiewać będzie Małgorzata Mycek.

"Usłyszeć taniec" zobaczyć będzie można na deskach Teatru Muzycznego w piątek 29 kwietnia.

Więcej informacji o wydarzeniu >>>