Koncert, na który złożą się nowe opracowania utworów z „Constellation: In Concert” - jednej z najważniejszych płyt jazzmana Michała Urbaniaka z 1973 r. – odbędzie się w ramach Jazz Festiwalu rozpoczynającego się w niedzielę w Lublinie.

Ideą festiwalu - organizowanego po raz ósmy w Lublinie - jest prezentacja najciekawszych form współczesnego jazzu, zarówno nurtu głównego jak i awangardy.

„Od początku towarzyszy nam idea prezentowania różnych twarzy współczesnej muzyki synkopowanej. Chcemy pokazać różne możliwości jazzu, który jest muzyką bardzo +otwartą+. To jest muzyka XXI wieku” - powiedziała organizatorka festiwalu Barbara Luszawska z Centrum Kultury w Lublinie.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu ma być koncert premierowy pt. „New Constellation”, nawiązujący do płyty znanego jazzmana, skrzypka Michała Urbaniaka „Constellation: In Concert” z 1973 roku, określanej jako przełomowa dla polskiej muzyki improwizowanej.

Utwory z tej legendarnej płyty Urbaniaka będą przedstawione w nowych opracowaniach przez muzyków jazzowych młodego pokolenia skrzypka Adama Bałdycha oraz pianistę Piotra Orzechowskiego. Oprócz nich zagrają: na kontrabasie - Alan Wykpisz, na saksofonie - Mateusz Śliwa, na gitarze - Marek Kądziela, na perkusji - Paweł Dobrowolski. Jak zapowiadają organizatorzy, każdy z tych muzyków reprezentuje wyjątkowy, odmienny charakter, co nie przeszkodzi „w stworzeniu jednej nowej muzycznej konstelacji”.

„Gościnnie podczas koncertu wystąpi sam Michał Urbaniak” – zaznaczyła Luszawska.

Koncert „New Constellation” to projekt specjalny - produkcja 8. Lublin Jazz Festiwalu.

Na festiwalu wystąpi też jeden z najbardziej uznanych perkusistów we współczesnym jazzie - Manu Katche (Francja). Katche to kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, który współpracował z wieloma gwiazdami sceny pop. Na koncercie w Lublinie zaprezentuje kompozycje z najnowszej płyty „Unstatic”, której atutem - jak podkreślają organizatorzy festiwalu - jest „dominujące, akustyczne brzmienie oprawione w subtelne dźwięki organów Hammonda i aksamitny liryzm perkusyjnego tonu”.

Można też będzie posłuchać dwukrotnie nominowanego do nagrody Grammy saksofonisty Marcusa Stricklanda (USA), a także fińskiego eksperymentatora, projektanta instrumentów muzycznych (głównie z materiałów odpadowych) Jimiego Tenora, który wystąpi z niemieckim zespołem Kabu Kabu.

Zaprezentowany będzie też projekt saksofonisty Irka Wojtczaka - „Folk Five”, który jest przykładem fuzji muzyki improwizowanej i polskiej muzyki ludowej. Koncert „Jeszcze Komeda” zagra zespół Made In Jazz UMCS, w którego skład wchodzą studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pod kierownictwem kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza.

Koncerty festiwalowe będą się odbywać w różnych miejscach miasta – w Centrum Kultury, Kościele Ewangelicko-Augsburskim, ale też w kawiarniach, klubach, teatrach.

8. Lublin Jazz Festiwal potrwa do 24 kwietnia.