Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes podali w czwartek listę 20 filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego. O Złotą Palmę rywalizować będą od 11 maja m.in. najnowszy film Pedro Almodovara "Julieta" i filmy Seana Penna i Jima Jarmuscha.

Podczas 69. edycji festiwalu filmy pokażą też na Lazurowym Wybrzeżu tacy weterani kina, jak Brytyjczyk Ken Loach, który przedstawi film "I Daniel Blake" o człowieku walczącym z biedą, holenderski reżyser i scenarzysta Paul Verhoeven (twórca "Nagiego instynktu") czy bracia Dardenne z Belgii, dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy (w 1999 roku za "Rosettę" i 2005 roku za "Dziecko").

Swój film "BFG, The Big Friendly Giant" zaprezentuje amerykański reżyser Steven Spielberg oraz, tym razem jako reżyser, Jodie Foster, która przedstawi thriller "Money Monster" z udziałem George'a Clooneya i Julii Roberts.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy otworzy pokaz najnowszego filmu Woody'ego Allena "Cafe Society".

Wśród kandydatów mniej znanych znajdą się filmy klasyków kina z Filipin - Brillanta Mendozy (zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na 62. festiwalu w Cannes w 2009 roku za film "Kinatay") i Rumunii - Cristiana Mungiu (zdobywcy Złotej Palmy za film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" w 2007 r.) oraz Amerykanina Jeffa Nicholsa, Koreańczyka Park Chan Wooka i Belga Xaviera Dolana.

W Cannes zaprezentuje się również nadzieja kina brazylijskiego, Kleber Mendonca Filho, z filmem "Aquarius".

Skład jury oceniającego filmy zostanie podany w przyszłym tygodniu. Wiadomo już, że przewodniczyć mu będzie Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji "Mad Max: Na drodze gniewu", nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami.