O dorastaniu w czasie wojny opowiada film "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego. Bohaterami są młodzi ludzie, których beztroska przerwana została przez II wojnę światową. Obraz trafi do kin 22 kwietnia.

W poniedziałek w Warszawie odbył się pokaz prasowy filmu.

"Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 r. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas II wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością" - tłumaczy reżyser Michał Rogalski.

Bohaterowie filmu - Romek i Guido mają po siedemnaście lat i całe życie przed sobą. Romek pracuje jako pomocnik maszynisty i stara się pomóc matce w trudnych czasach wojny, Guido przyjechał do Polski wraz z armią, jest żołnierzem niemieckiej żandarmerii, do której trafił za karę - za słuchanie "zdegenerowanej muzyki jazzowej", która w III Rzeszy była zakazana.

Marzenia nastolatków są podobne, niezależnie od ich sytuacji życiowej. Chcą słuchać muzyki, tańczyć, umawiać się z dziewczynami. Usiłują zachować pozory normalnego życia, choć spotykają się w 1943 roku, w środku II wojny światowej. Interesują się tą samą dziewczyną, Franką. Pewnego dnia, chcąc jej zaimponować, kradnie walizkę z płytami i patefonem, w wyniku czego drogi obu chłopców się przetną, zmuszając ich do podjęcia decyzji, które na zawsze zmienią ich życie.

Rogalski, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, zadebiutował w 2009 r. filmem "Ostatnia akcja". Wyreżyserował też kilkadziesiąt odcinków seriali "Czas honoru" (sezon 3, 4) "Przepisu na życie" oraz "O mnie się nie martw". "Letnie przesilenie" to jego drugi pełnometrażowy film.

Obraz został uznany Najlepszym Polskim Filmem podczas festiwalu Camerimage 2015, a na Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk i Nagrodą za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego. Jury 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu doceniło film za scenariusz, przyznając mu nagrodę w tej kategorii.

W filmie występują: Filip Piotrowicz, Jonas Nay, Urszula Bogucka, Maria Semotiuk, Gerdy Zint, Steffen Scheumann, Andre M. Hennicke, Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówna, Juliusz Krzysztof Warunek, Krzysztof Czeczot, Juergen Hoppmann, Bartłomiej Kotshedoff, Damian Ul.