Warszawskie Spotkania Teatralne czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci nie pokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku przedstawienia wybrali kuratorzy Wojciech Majcherek (spektakle dla dorosłych) i Krzysztof Rau (spektakle dla dzieci). WST potrwają od 14 do 27 kwietnia.

ikona lupy />
Adam Mickiewicz, DZIADÓW część III Reżyseria: Michał Zadara / Inne

Festiwal organizuje Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Konfrontacja świata twórców teatralnych z bardzo zaangażowaną widownią Warszawskich Spotkań Teatralnych plasuje Warszawę w czołówce miast, dla których kultura i sztuka są integralnymi elementami funkcjonowania miasta. Co roku wydarzenie to utwierdza nas w przekonaniu, że teatr pełni ważną rolę kulturotwórczą oraz edukacyjną, a także kształtuje nasz sposób patrzenia na współczesny świat. – mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent stolicy.

Spektakle dla dorosłych

Z Krakowa przyjedzie "Rytuał" Bergmana z Teatru im. J. Słowackiego i „Płatonow” Antoniego Czechowa w interpretacji Konstantina Bogomołowa z Narodowego Teatru Starego. Spektakl inspirowany innym dramatem Czechowa pokaże Teatr Pieśń Kozła („Portrety Wiśniowego sadu”). Zobaczymy dwa przedstawienia Teatru Polskiego z Wrocławia - „Śmierć i dziewczynę” w reżyserii Eweliny Marciniak na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek i „Dziadów część III” w reżyserii Michała Zadary, który jako pierwszy podjął się wystawienia dramatu Mickiewicza bez skrótów. Teatr Polski w Bydgoszczy przyjedzie ze „Swarką”, przedstawieniem opartym na autentycznych relacjach z wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku, a Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy z „Carem Samozwańcem” Adolfa Nowaczyńskiego, opowiadającym o zdobyciu Kremla przez Polaków. W tym roku zobaczymy również ważne realizacje polskich twórców teatralnych w zagranicznych teatrach narodowych – „Plac bohaterów” Krystiana Lupy na podstawie prozy Thomasa Bernhardta z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego i „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Oskarasa Koršunovasa z Norweskiego Teatru Narodowego. Tradycyjnie, coś dla siebie znajdą zwolennicy teatru dramatycznego, wielbiciele eksperymentu, wybitnego aktorstwa i literatury.

Kuratorem Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Wojciech Majcherek – krytyk teatralny, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. W latach 1990-2005 redaktor miesięcznika "Teatr" (od 1992 r. - sekretarz redakcji), od 1997 r. jest wykładowcą w Akademii Teatralnej na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Od 2005 r. pracuje w TVP Kultura. Od 2013 roku pełni funkcję kierownika Redakcji Teatru TVP Kultura. Jest autorem wielu artykułów krytyczno-teatralnych oraz programów telewizyjnych poświęconych teatrowi.

SPEKTAKLE:

Thomas Bernhard

PLAC BOHATERÓW


Reżyseria i scenografia: Krystian Lupa

Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny i Festiwal Boska Komedia

14, 15 kwietnia 19:00; 16 kwietnia o godz. 18:00

Przedstawienie grane w EXPO XXI Warszawa, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14








Tekst Bernharda opowiada o wydarzeniach z marca 1938 roku, kiedy Hitler dokonał aneksji Austrii. Na przykładzie bohatera, profesora filozofii Josepha Schustera i jego otoczenia, pokazuje społeczeństwo w stanie rozkładu, słabe i zdezorientowane. Krystian Lupa lokuje akcję bliżej współczesnego widza. Nie jesteśmy świadkami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. To zagrożenie pełza dzisiaj i jest bardzo blisko, a współczesne elity nie potrafią się zmobilizować, bezwolnie nasłuchując marszu i krzyku ulicy.

U Bernharda nie ma prostego podziału na dobre ofiary i złych katów. Profesor Schuster, którego obraz wyłania się ze słów gospodyni, pani Zittel, i jego brata Roberta, to człowiek, który zniszczył swoją rodzinę, a jego frontalny atak na podstawy mieszczańskiego społeczeństwa może niekoniecznie bywa sprawiedliwy. Nie o sprawiedliwość i wyważenie tu jednak chodzi, ale o pokazanie, jak faszyzm i nienawiść infekują ludzi, również tych, którzy są ich ofiarami. (Joanna Targoń, „Gazeta Wyborcza Kraków”)

Kostiumy: Piotr Skiba

Muzyka: Bogumił Misala

Reżyseria światła: Krystian Lupa

Projekcje wideo: Łukasz Twarkowski

Obsada: Neringa Bulotaitė, Eglė Gabrėnaitė, Valentinas Masalskis, Eglė Mikulionytė, Doloresa Kazragytė, Viktorija Kuodytė, Rasa Samuolytė, Vytautas Rumšas, Arūnas Sakalauskas, Arūnas Smailys, Toma Vaškevičiūtė











Czas trwania: 240 minut (dwie przerwy)

• PORTRETY WIŚNIOWEGO SADU

Reżyseria: Grzegorz Bral


Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu

15 kwietnia o godz.19:30; 16 kwietnia o godz. 19:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego






Roztrwoniony wiśniowy sad z dramatu Czechowa, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość. Reżyser snuje historię bohaterów za pomocą gestów, ruchu, tańca, na pierwszym planie pozostaje jednak zawsze muzyka. Kreuje relacje, definiuje zdarzenia i bohaterów, tworząc w połączeniu z liryką Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej poematy muzyczne.

Międzynarodowy zespół wrocławskiego teatru sprawia, że na scenie następuje niezwykłe zestrojenie energii i kultur. W spektaklu manifestuje się ono nie tylko w śpiewie, lecz także w żywiołowych układach choreograficznych i krótkich dialogach/monologach z Czechowa. (Kamila Łapicka, „W Sieci”)

Choreografia: Agata Makowska

Muzyka: Guy Pearson, Maciej Rychły

Obsada: Julianna Bloodgood, Katarzyna Janekowicz, Jenny Kaatz, Olga Kunicka, Adam Clifford, Rafał Habel, Henry McGrath, Łukasz Wójcik /Haitham Assem Tantawy, Dimitris Varkas

Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)









• Adam Mickiewicz

DZIADÓW część III


Reżyseria: Michał Zadara

Teatr Polski we Wrocławiu

17 kwietnia o godz. 16:00

Przedstawienie grane w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena im. G. Holoubka








ikona lupy />
Anton Czechow, PŁATONOW Reżyseria i opracowanie muzyczne: Konstantin Bogomolov / Inne / MAGDA-HUECKEL

Prapremierę arcydramatu Adama Mickiewicza zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie - Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji „Dziadów”. Inspirowały one twórców do rozmowy o patriotyzmie, religijności, stosunku do Innego, odrębności, wyjątkowości – słowem tożsamości Polaków. „Dziady” wrocławskiego Teatru Polskiego to pierwsza realizacja tekstu w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz.

Dydaktyzmu nie ma, nie ma też diagnozy i odezwy, komentarz znaleźć można głęboko, jak kto się uprze, w słowach Mickiewicza. Reżyser wrocławskiego przedstawienia postawił na prezentację lekturowego tekstu do zakucia w sposób zabawny i zrozumiały, bez babrania się w klimaty polityczno-pomnikowe. I wygrał, z ogromną pomocą przecudownych aktorów. (Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław)

Dramaturgia: Daniel Przastek

Scenografia: Robert Rumas

Kostiumy: Julia Kornacka i Arek Ślesiński,

Światło i wideo: Artur Sienicki

Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

Obsada: Monika Bolly, Sylwia Boroń, Małgorzata Gorol, Anna Ilczuk, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Ewa Skibińska, Katarzyna Strączek, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Wiesław Cichy, Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Cezary Łukaszewicz, Michał Mrozek, Edwin Petrykat, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański i inni

Czas trwania: 280 minut (dwie przerwy)















• Anton Czechow

PŁATONOW


Reżyseria i opracowanie muzyczne: Konstantin Bogomolov

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

18 kwietnia o godz. 19:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego








ikona lupy />
Ingmar Bergman, RYTUAŁ Reżyseria i scenografia: Iwona Kempa / Inne

Wypaleni mieszkańcy rosyjskiego dworku wydają się w nim uwięzieni, niczym w kosmicznej kapsule czasu. Skazani tylko na siebie, zadręczają się nawzajem i przeżywają sercowe dramaty. Reżyser zmienia jednak zasady gry: w rolach męskich oglądamy kobiety, a w rolach żeńskich mężczyzn. Czechow, podany przez rosyjskiego reżysera na chłodno, okazuje się przewrotną analizą międzyludzkich relacji.

Niby nie ma już powrotu do tamtego świata, a widmo bankructwa majątków od dawna zastąpiło widmo idei, brak pryncypiów którym warto zawierzyć, a jednak cudowni utracjusze i piękne, smutne męczennice z Czechowa, wydają się bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej, trochę im zazdrościmy. Oni wciąż uparcie szukają sensu, a chociaż niczego specjalnego nie znajdują, nie przestają działać. Nam już się nie chce. (Łukasz Maciejewski, AICT)

Przekład i dramaturgia: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Scenografia i kostiumy: Larisa Łomakina

Obsada: Anna Dymna, Małgorzata Gałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Ewa Kaim, Ewa Kolasińska, Jaśmina Polak, Anna Radwan-Gancarczyk, Bartosz Bielenia, Zbigniew W. Kaleta, Adam Nawojczyk

Czas trwania: 200 minut (z przerwą)





• Ingmar Bergman

RYTUAŁ


Reżyseria i scenografia: Iwona Kempa

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

19 kwietnia o godz. 18:30 i 21:30

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scenia im. Haliny Mikołajskiej








ikona lupy />
Adolf Nowaczyński, CAR SAMOZWANIEC Reżyseria: Jacek Głomb / Inne

Psychologiczny seans na czwórkę aktorów. „Rytuał” podejmuje kwestię konfliktu twórców z cenzurą i biurokracją. Trójka aktorów zostaje oskarżona o prowokację teatralną, a śledztwo, początkowo dotyczące jedynie sztuki, wkracza w najintymniejsze obszary życia bohaterów. To pierwsza w Polsce teatralna adaptacja dzieła Ingmara Bergmana, jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina.

Gorzki, raniący to seans. Bergman nie ma wątpliwości, że sztuka boli, potrafi nawet zabić. Iwona Kempa dodaje, że równie okrutni bywają zwykli, bezbronni i bezradni ludzie. (Jacek Wakar, „Dziennik Gazeta Prawna”)

Przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny

Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła

Muzyka: Piotr Madej (Patrick The Pan)

Multimedia: Grzegorz Mart

Obsada: Katarzyna Zawiślak-Dolny, Marcin Kuźmiński, Sławomir Maciejewski, Grzegorz Mielczarek







Spektakl dla widzów dorosłych

Czas trwania: 120 minut

• Adolf Nowaczyński

CAR SAMOZWANIEC


Reżyseria: Jacek Głomb

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

20 kwietnia o godz. 19:00

Spektakl grany w ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384








Dymitr Samozwaniec ze wsparciem polskich magnatów i pomocą polskich żołnierzy zdobywa carski tron. Zdobycie Kremla kończy się międzynarodową awanturą i rozlewem krwi. Jesteśmy świadkami dworskich intryg, zderzenia odmiennych światów, polsko-rosyjskich zbliżeń i antagonizmów. To wszystko w opowieści, która łączy w sobie aktualność i napięcie politycznego thrillera.

Na scenie krew leje się obficie, a prawdziwy ogień płonie. Ludźmi targają gigantyczne emocje. Na polityce każdy chce ugrać, co się tylko da: jak największą władzę i wpływy, jak największe pieniądze. Nawet zabawa nie liczy się tak bardzo, choć i na nią mają ochotę wszyscy uczestnicy wydarzeń. Brzmi znajomo? Nie, to nie nasza współczesna ojczyzna, ale XVII-wieczny Kreml. (Małgorzata Matuszewska, „Gazeta Wrocławska”)

Adaptacja: Robert Urbański

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda

Muzyka: Kormorany - Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen ”Jankowski, Krzysztof Konik Konieczny, Artur Gaja Krawczyk

Ruch sceniczny: Witold Jurewicz

Obsada: Magda Drab, Małgorzata Patryn, Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Filip Gurłącz, Bogdan Grzeszczak, Hubert Kułacz, Mateusz Krzyk, Paweł Placat, Albert Pyśk, Mariusz Sikorski, Bartosz Turzyński, Paweł Wolak

Czas trwania: 120 minut (bez przerwy)











• Tadeusz Słobodzianek

NASZA KLASA


Reżyseria: Oskaras Koršunovas

Teatr Narodowy w Oslo

22 kwietnia o godz. 19:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena im. Gustawa Holoubka










Punktem wyjścia „Naszej klasy” jest prawdziwe wydarzenie. Śledzimy losy kolegów z klasy - Żydów i Polaków od lat dwudziestych, poprzez okupację sowiecką i niemiecką aż do czasów po upadku Muru Berlińskiego. To opowieść o przyjaźni i niegodziwości, o polskiej i europejskiej historii ostatnich kilkudziesięciu lat i wreszcie: opowieść o nas samych. Reżyser Oskaras Koršunovas próbuje odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań, które stawia „Nasza klasa”. Czy okrucieństwo czai się w każdym z nas? Co Ty byś zrobił na miejscu bohaterów?

Koršunovas skupia się na ukazaniu dziecka tkwiącego w dorosłym. Wszystkie dorosłe postaci noszą w sobie rys dzieci, którymi niegdyś były (…) Dzięki temu zabiegowi udaje się nadać postaciom uniwersalny ton. Jednocześnie przywołują wciąż powracające wspomnienia z dzieciństwa, myśli o tym wszystkim, co mogło się skończyć inaczej, o możliwościach, jakie istniały, zanim dokonano ostatecznych wyborów. W przerażająco realistyczny sposób „Nasza klasa” obnaża nieludzkość człowieka. To najważniejszy spektakl tego roku. (Lillian Bikset, „Dagbladet”)

Przekład: Agnes Banach

Scenografia: Gintaro Makarevičiaus

Kompozytor: Gintaras Sodeika

Obsada: Marika Enstad, Ingjerd Egeberg, Hanne Skille Reitan, Per Egil Aske, Erik Hivju, Emil Johnsen, Sigurd Myhre, Kai Remlov, Jan Gunnar Røise, Øystein Røger

Czas trwania: 180 minut (z przerwą)











• Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera

CBAPKA (Swarka)


Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

25 kwietnia o godz. 19:00

Przedstawienie grane w Teatrze IMKA, ul. Konopnickiej 6








Co tak naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i w Galicji Południowo-Wschodniej w 1943 roku? Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od wyznawanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne ideologie. Twórcy spektaklu opierając się na dokumentalnym materiale zebranym w Polsce i na Ukrainie oddają głos świadkom czystki etnicznej i szukają klucza do zrozumienia tragicznej przeszłości.

Publiczność spotyka się nie na widowni, ale w sali debat o historii. Nic tu widza nie rozprasza, ani scenografia, ani kostium, ani kreacja aktorska. W ascetycznej przestrzeni, za mównicami stają aktorzy, którzy nie grają ról, są głosami prawdziwych ludzi. Cała uwaga koncentruje się na ich opowieści. (Marta Leszczyńska, „Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”)

Scenografia: Agata Baumgart

Muzyka: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Opracowanie muzyczne: Łukasz Maciej Szymborski

Video: Mikołaj Walenczykowski

Obsada: Beata Bandurska, Martyna Peszko, Izabela Warykiewicz, Grzegorz Artman, Mirosław Guzowski, Michał Wanio











Czas trwania: 100 min (bez przerwy)



Elfriede Jelinek

ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA


na podstawie trzech pierwszych utworów ze zbioru Śmierć i dziewczyna I–V. Dramaty księżniczek (Der Tod und das Mädchen I–V. Prinzessinnendramen): Królewna Śnieżka (Schneewittchen), Śpiąca Królewna (Dornröschen) i Rosamunde

Reżyseria: Ewelina Marciniak

Teatr Polski we Wrocławiu

26 kwietnia o godz. 19:00; 27 kwietnia o godz.18:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena im. G. Holoubka

Spektakl o tym, jak najsprawniej zadać torturę. Gdzie uderzać i z jaką kulturą? Do jakiej opowieści przywiązać naszą ofiarę? Co zrobić, by kat i ofiara mogli odczuwać się głębiej i intensywniej? Wyobraźmy sobie, że przykładamy rękę do ciała drugiego człowieka jak do instrumentu. I gramy na nim tak długo i tak mocno, aż nas poprosi o bis.

W tym wszystkim kryje się też metafora teatralnego świata - tyle że a rebours. Bo tutaj to właśnie zagęszczenie formy wywołuje wstrząsający efekt. Marciniak nie pozwala aktorom budować psychologicznie pogłębionych postaci, grzebać w bebechach. Każe traktować je z dystansem, na chłodno. I paradoksalnie, w tych laboratoryjnych warunkach czuje się, jak podskórnie aż kipi od emocji. Jakby ktoś rozpalił ogień na tafli lodu. (Magda Piekarska, „Gazeta Wyborcza – Wrocław”)

Przekład: Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera

Opracowanie tekstu i dramaturgia: Łukasz Wojtysko

Scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Katarzyna Borkowska

Muzyka: Piotr Kubiak

Choreografia: Dominika Knapik

Obsada: Małgorzata Gorol, Ewa Skibińska, Katarzyna Strączek, Andrzej Kłak, Piotr Nerwelski,, Michał Opaliński, Paweł Smagała oraz Mikołaj Ferenc, Krzysztof Dudek, Grzegorz Rdzak, Rossy i Tim




























Przedstawienie jest przeznaczone dla widzów dorosłych i zawiera sceny seksu.

W spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

Czas trwania 150 minut (bez przerwy)



Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

To przedstawienia dla widzów młodych, młodszych i najmłodszych. Twórcy spektakli opowiedzą o sprawach najważniejszych – znaczeniu miłości, przyjaźni i potrzebie przełamywania własnych ograniczeń. Będzie zabawa formą w spektaklu „Any-body”, kolorowa baśń o rycerzu Radomirze i „Księga dżungli” opowiedziana dzięki współpracy lalek i ludzi. Wyobraźnia może poszaleć na „Łazienkowym placu zabaw” i w „Nocy bez księżyca”, utkanej z gestów i dźwięków. Sympatycznemu chłopcu Palko pomożemy znaleźć przyjaciół, poznamy świat smoków i obejrzymy pierwszy spektakl pantomimy dla dzieci. Krótko mówiąc, osiem ciekawych, poruszających i mądrych przedstawień. Nie warto przegapić.

Kuratorem małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Krzysztof Rau - reżyser, aktor lalkarz, dramatopisarz i autor scenariuszy, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, Teatru „Lalka” w Warszawie, Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz prywatnego Teatru 3/4-Zusno, założyciel i wieloletni dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (filia w Białymstoku), profesor sztuk teatralnych. Powołał do życia Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Lalek (1984, 1984, 1989) i był współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego (od 1978). Zainicjował również budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek, ukończoną w 1979 roku. Był to pierwszy w Polsce profesjonalny budynek stworzony z myślą o potrzebach sceny lalkowej.

Spektakle

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel na motywach powieści Rudyarda Kiplinga

KSIĘGA DŻUNGLI


Reżyseria: Ewa Piotrowska

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

14 kwietnia o godz. 10:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scenia na Woli im. T. Łomnickiego








Spektakl o pokonywaniu własnych słabości. Grzeczna Alicja, posłuszna córeczka porządnych i rozsądnych rodziców, w czasie lektury „Księgi dżungli”, zostaje niespodziewanie wciągnięta do niezwykłego świata zwierząt. Rządzą w nim surowe, ale sprawiedliwe prawa. Nie ma tam miejsca na niepewność i lęk. Dziewczynka na swojej drodze spotka wiele istot, z którymi będzie musiała się zmierzyć lub je oswoić. Najważniejszą jednak walkę stoczy sama ze sobą: ze swoimi obawami, strachem i niezdecydowaniem.

W przedstawieniu dżungla żyje - tańczy, śpiewa, radzi, goni i ucieka - poluje. Na scenie można zobaczyć różnorodne formy lalkowe i totemiczne oraz oryginalne maski. W gąszcz dżungli wciągnie widzów nie tylko interesująca scenografia, ale także odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka. Dodatkowym walorem przedstawienia jest jego familijny charakter i fakt, że zachwyca i skłania do refleksji nie tylko dzieci, ale też ich opiekunów. (Magdalena Legendź, Teatr Lalek)

Scenografia: Julia Skuratova

Muzyka: Wojciech Błażejczyk

Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska

Obsada: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski

Muzykę do przedstawienia nagrał zespół Hastag Ensemble w składzie: Agnieszka Guz (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Dominik Płociński (wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (duduk), Wojciech Błażejczyk (perkusjonalia, flet, valiha, ektar)

Czas trwania: 55 minut (bez przerwy)

Spektakl dla dzieci od 7 lat















• Katalin Szegedi

PALKO


Reżyseria: Kata Csato

Białostocki Teatr Lalek

16 kwietnia o godz. 16:00; 17 kwietnia o godz. 12:00 i 16:00

Przedstawienie grane w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena Przodownik








Palko to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, czyta mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich kolegów, wesoły i pomocny, ale odrobinkę nieporadny... Właśnie próbuje znaleźć prawdziwą przyjaźń.

Od takich spotkań z teatrem warto zaczynać przygodę ze sztuką mając te cztery, czy sześć lat. Rodzicom i dziadkom też przyda się przypomnienie dzieciństwa, kiedy, mam nadzieję, wierzyli, że tylko niebo może ograniczać ich możliwości, aspiracje, wyobraźnię. (Jerzy Doroszkiewicz, „Kurier Poranny”)

Scenografia: Matravolgyi Akos

Muzyka: Krzysztof Dzierma

Obsada: Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Jacek Dojlidko

Czas trwania: 45 minut (bez przerwy)

Spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym













• NOC BEZ KSIĘŻYCA

na podstawie książki Etgara Kereta i Shiry Geffen „ A Moonless Night”


Reżyseria i choreografia: Maćko Prusak

Wrocławski Teatr Lalek

18 kwietnia o godz. 10:00

Przedstawienie grane w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza, Duża Scena










Opowieść utkana z gestu i dźwięku. Gdy zapada noc, robi się ciemno, a nawet bardzo ciemno. No chyba, że świeci księżyc. Ale on nie zawsze świeci, czasem nie ma go na niebie. Co wtedy porabia? To pytanie nie daje spokoju Zohar, która postanawia odnaleźć nieobecny księżyc i przywrócić jego światło światu pogrążonemu w ciemności. Wyrusza w podróż przez nocne miasto, odważnie stawiając czoła wszystkim niespodziankom – między innymi ludziom przypominający ryby, złodziejom wyglądającym zupełnie jak złodzieje, czy księżycowi w ogóle przypominającym księżyca… Świat nocą jest zupełnie inny niż za dnia, Ale nie trzeba się go bać, bo tylko wtedy można odkryć, jaki jest ciekawy. W tej opowieści każdy może zobaczyć coś zupełnie innego, tak jak każdy ma prawo do zabawy z własną wyobraźnią.

Nikt na widowni nie miał najmniejszego problemu z rozumieniem scenicznej akcji. Maluchy zresztą nierzadko szybciej łapały fabułę niż dorośli. Maćko Prusak potrafił obudzić w sobie dziecko podczas pracy nad tym widowiskiem. Wymusił na aktorach zaskakujące pauzy i zwolnienia działań scenicznych. Młodzi widzowie rewelacyjnie wypełniali te wszystkie fragmenty własnymi skojarzeniami. Spektakl sprawnie ożywia i inspiruje dziecięcą wyobraźnię. (Mirosław Kocur, teatralny.pl)

Przełożyła: Agnieszka Maciejowska, zrymował: Michał Rusinek

Scenariusz i dramaturgia: Marta Giergielewicz

Scenografia, światła, projekcje video: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Patrycja Hefczyńska, Marcin Kowalski

Obsada: Kamila Chruściel, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Agata Kucińska

Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko

Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)

Spektakl dla dzieci od 6 lat

















• ANY-BODY

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku


19 kwietnia o godz. 10:00 i 12:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena Przodownik




Spektakl łączący teatr plastyczny, lalkowy i teatr tańca, zabawa formą dla dzieci i dorosłych. „Any-body” pokazuje możliwości, jakie daje animowanie ludzkiego ciała. Do dłoni, stóp, kolan i brzucha, dodano rekwizyty i kostiumy, by opowiedzieć o życiu, jego rozterkach i radościach.

Każda lalka jest inna. Posiada odrębne możliwości animacyjne i inny wyraz plastyczny. Każda niesie ze sobą własną historię i swoją tajemnicę. Od wyobraźni studentek zależało, co wydobędą na światło dzienne i o czym będą opowiadać. (Prof. Wiesław Czołpiński, Prorektor Akademii Teatralnej)

Opieka pedagogiczna: prof. Wiesław Czołpiński, as. Agnieszka Makowska

Światło i muzyka: Rafał Iwański

Obsada: Magdalena Dąbrowska, Milena Kobylińska, Małgorzata Rytel

Spektakl dla dzieci od 10 lat

Czas trwania: 40 minut











• Marta Guśniowska

BAŚŃ O DZIELNYM RADOMIRZE


Reżyseria: Marek Zákostelecký

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

21 kwietnia o godz. 10:00 i 12:00

Przedstawienie grane w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena Przodownik








Kolorowa i zabawna muzyczna baśń o dzielnym rycerzu Radomirze, który wędrując w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, spotyka piękną Rusałkę i poznaje historię Zaczarowanego Miasta. Rycerz zakochuje się od pierwszego wejrzenia i wyrusza w niebezpieczną podróż, by znaleźć sposób na zdjęcie klątwy z miasta. W wyprawie towarzyszy mu wierny druh - Koń, który cierpliwie znosi najdziwniejsze pomysły Radomira. Kogo spotkają na swojej drodze? Czym zakończy się ich wyprawa?

Marek Zákostelecký sprawnie połączył teatr żywych aktorów z lalkami – pacynkami oraz maskami. Piątka aktorów z łatwością przeskakuje z konwencji w konwencję, dając dziecięcej (choć nie tylko) publiczności ponad godzinę świetnej teatralnej zabawy. Aktorzy grają w zawrotnym tempie: co rusz zmieniają nie tylko kostiumy, lecz przeobrażają się także z postaci w postać. Udało się to, co najtrudniejsze – przygotować mądry spektakl dla małych i dużych. (Paulina Borek-Ofiara, Teatralia)

Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec

Scenografia: Marek Zákostelecký

Muzyka: Vratislav Šrámek

Choreografia: Aneta Jankowska

Obsada: Magdalena Mioduszewska, Magdalena Witczak, Alan Bochnak, Przemysław Bosek, Robert Mazurek

Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)

Spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym















• PAN BAM I PTAK AGRAFKA

wg opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego


Reżyseria, inscenizacja, scenografia i kostiumy : Bartłomiej Ostapczuk

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

22 kwietnia o godz. 10:00

Przedstawienie jest grane w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego








Poetycka, wzruszająca, ale i zabawna opowieść o przyjaźni. Pan Bam wiódł samotne, ale całkiem wesołe życie. Dzięki umiejętności rozśmieszania każdego dnia poprawiał humor sobie i innym. Pewnego razu spotkał Agrafkę - ptaka ze złamanym skrzydłem i już nie był sam. Aż do niespodziewanego rozstania, kiedy to Agrafka zgubiła się na zatłoczonym festynie. Zrozpaczeni przyjaciele, szukając się nawzajem, trafili do zaczarowanej krainy – labiryntu, w której przechodząc przez kolejne drzwi, można było znaleźć się w dziwnych i zaskakujących miejscach. Historia opowiedziane bez słów, ekspresją ciała, mimiką i czytelnym gestem aktorów.

Spektakl jest niezwykle dynamiczny, zaskakuje widza scenami, które zmieniają się jak obrazki w kalejdoskopie. Jedne wywołują głośny śmiech, inne ściskają gardło wzruszeniem. Nic dziwnego, że za tak niezwykłą opowieść widownia dziękowała owacjami. (Lidia Cichocka, „Echo Dnia”)

Lalki: Mateusz Mirowski

Muzyka: Maja Pietraszewska-Koper

Reżyseria świateł: Andrzej Król

Charakteryzacja : Aleksandra Plewako-Szczerbińska

Obsada: Jolanta Kęćko, Ewa Lubacz, Małgorzata Sielska, Michał Olszewski, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski

Czas trwania 55 min (bez przerwy)

Spektakl dla dzieci od 4 lat

















• Malina Prześluga

SMOKI


Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Teatr Maska z Rzeszowa

23 kwietnia o godz. 13:00 i 15:00

Spektakl grany w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scena Przodownik










Kto powiedział, że ludzie istnieją? A może jesteśmy smokami? Wszystko jest kwestią umowy i wyobraźni. Jedno jest pewne – czy to smok, czy też człowiek, musi wyzbyć się uprzedzeń i uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Zwłaszcza w bajkach. Bo może to właśnie nasze życie jest bajką? Bo tylko wtedy, gdy wpuścimy ją do naszego życia, możemy stać się szczęśliwsi i dostrzec to, co często mijamy bez zastanowienia. Smoki istnieją i mogą nauczyć nas wielu pożytecznych rzeczy, a i my możemy pokazać im świat, jakiego nie znają. Zaprośmy je tylko do naszego pokoju, żeby sobie pohasały, lub odwiedźmy je pod łóżkiem. Kto nie z nami, ten nie smok!

W świecie smoków życie toczy się najzupełniej normalnie: dorosłe smoki chodzą rano do pracy i mają prezydenta, a małe smoki chodzą do szkoły, gdzie uczą się latania, a wieczorem czytają pod kołdrą przerażające baśnie o złych ludziach, którzy zioną ogniem, pożerają owce i porywają smoczyce. Na szczęście małe smoki wiedzą, że przecież ludzie nie istnieją... Oczywiście nie byłoby zabawy, gdyby te dwa światy - ludzi i smoków - nie zderzyły się ze sobą. Po drodze bohaterowie przeżyją wiele przygód, mnóstwo przy tym emocji i śmiechu. Zwariowane perypetie ludzkich i smoczych bohaterów prowadzą do szczęśliwego finału. (Magdalena Mach, „Gazeta Wyborcza. Rzeszów”)

Scenografia: Monika Wójcik

Muzyka: Marcin Partyka

Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska

Obsada: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Jerzy Dowgiałło (gościnnie), Paweł Majchrowski

Spektakl dla dzieci od 6 lat

Czas trwania 70 minut (bez przerwy)















• ŁAZIENKOWY PLAC ZABAW

Stowarzyszenie Kooperacja FLUG z Białegostoku


24 kwietnia o godz. 12:00 i 16:00

Przedstawienie grane w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Scenia im. Haliny Mikołajskiej






Czy mycie zębów musi kojarzyć się z nudnym obowiązkiem? Czy łazienka to tylko miejsce przedmiotów, których zastosowanie jest już nam dobrze znane? Nic bardziej mylnego! Na „Łazienkowym placu zabaw widzowie mogą dotknąć, usłyszeć, powąchać i zobaczyć, jak szybko zwykła rzecz przeobraża się w coś całkiem innego. Aktorzy ożywiają w spektaklu dziesiątki drobnych przedmiotów codziennego użytku. A pełna gama kolorów i muzyka na żywo stworzą pełną niespodzianek przestrzeń.

„Kasujemy” rutynę i pokazujemy, że szczoteczka do zębów może być czarodziejską różczką i czymkolwiek chcemy, tylko nasza wyobraźnia musi być otwarta. - mówi Michał Karwowski.

Opieka artystyczna: prof. Piotr Damulewicz, Błażej Piotrowski

Obsada: Izabela Zachowicz, Michał Karwowski, Patryk Ołdziejewski

Pomoc techniczna: Daniel Lasecki

Spektakl dla dzieci od 1 roku do 4 lat

Czas trwania 30 minut











CENY BILETÓW

36. WST

bilety normalne: 50-150 zł, bilety ulgowe: 40-140 zł

wejściówki: 25 zł

karnet normalny: 405 zł, karnet ulgowy: 315 zł

Karnet umożliwia zakup biletów na imprezy towarzyszące w cenach ulgowych

(w kasach Teatru oraz online)



IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Spektakle Teatru TV, wystawa SZEKSPIR.PLAKATY

wstęp wolny



Bent, Bez wyjścia, Cabaret, Don Juan, Miarka za miarkę, Mistrz i Małgorzata,

Moja pierwsza śmierć w Wenecji, Niebezpieczna metoda

bilety normalne: 40-80 zł, bilety ulgowe: 30-70 zł



Ceny biletów uzależnione od sceny oraz strefy biletowej dla danego tytułu

MAŁE WARSZAWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

bilety normalne: 35 zł, bilety ulgowe: 25 zł

wejściówki: 15 zł



PAKIETY

pakiet na 3 spektakle – normalny: 90 zł / ulgowy: 75 zł

pakiet na 6 spektakli – normalny: 150 zł / ulgowy: 120 zł

(wyłącznie w kasach Teatru)





SPRZEDAŻ BILETÓW

BILETY DOSTĘPNE WE WSZYSTKICH KASACH

TEATRU DRAMATYCZNEGO

BILETY ONLINE

www.warszawskie.org, www.bilety.teatrdramatyczny.pl, ebilet.pl

You'll need Skype CreditFree via Skype