Każdy z wierszy jest jak obraz składający się na niezwykłą całość. Utwory poetyckie autora „Matki Makryny” to nie tylko elegancja i zamiłowanie do klasycznych form, znajdziemy w nich również sporą dozę ironii i humoru.
Dziennik Gazeta Prawna
Odpowiedni format sprawi, że tomiki wydane w serii „Wiersze podróżne” bez problemu zmieszczą się i w damskiej torebce, i w bagażu podręcznym podczas podróży samolotem. Wiersze można zabrać ze sobą do plecaka i kieszeni. Choć niewielkie objętościowo, zbiorki będą treściwe, a zawarte w nich wiersze dobrane starannie. Pierwszy w nowej kieszonkowej serii Biura Literackiego „22 wiersze podróżne” ukazał się poetycki wybór Jacka Dehnela zatytułowany „Seria w ciemność”. „Wybierałem best of, bo taki jest zamysł serii. W tomie bardzo dbam o »oddechowość«, że teksty najsilniejsze nie mogą być koło siebie, bo się tłamszą, musi być pomiędzy nimi jakiś oddech, trochę lżejszych przekąsek. Tymczasem w »Serii w ciemność« są same esencjonalne, kiedy je układałem, starałem się więc, żeby układały się w pewne całostki sensowe i żeby zanadto sobie nie przeszkadzały, to wszystko” – mówił Jacek Dehnel w wywiadzie udzielonym Biuru Literackiemu. W wierszach Dehnela również zawrze się motyw peregrynacji – niektóre z nich powstały podczas podróży pociągiem, inne opowiadają o podróżowaniu. Innym ważnym motywem wyboru „Seria w ciemność” jest korespondencja sztuk. Tomik został wzbogacony o zdjęcia z kolekcji autora. Krytycy zauważają zresztą, że utwory Jacka Dehnela działają na wyobraźnię jak obrazy. Każdy z wierszy jest jak obraz składający się na niezwykłą całość. Utwory poetyckie autora „Matki Makryny” to nie tylko elegancja i zamiłowanie do klasycznych form, znajdziemy w nich również sporą dozę ironii i humoru.
„Seria w ciemność” to ósma książka poetycka w dorobku Dehnela, który w 2005 r. otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancki tom „Żywoty równoległe”. Twórczość pisarza wykracza jednak daleko poza poezję. Jacek Dehnel jest autorem trzynastu książek prozatorskich i sześciu translatorskich, pięć ukazało się pod jego redakcją. „Bardzo dużo rzeczy mnie interesuje i dlatego bardzo dużo rzeczy piszę, bo w moim przypadku pisanie jest pewną formą myślenia” – mówił autor w wywiadzie.
Seria w ciemność | Jacek Dehnel | Biuro Literackie 2016