Filmy: "Big short", "Most szpiegów", "Brooklyn", "Mad Max. Na drodze gniewu", "Marsjanin", "Zjawa", "Pokój" i "Spotlight" otrzymały nominację do Oscarów w kategorii "najlepszy film".

Film Alejandro Gonzaleza Inarritu "Zjawa" otrzymał najwięcej, bo 12 nominacji do tegorocznych Oscarów. W tym roku żadna nominacja nie przypadła polskiemu artyście.

Opowieść o dramatycznych losach XIX-wiecznego trapera nominowano w kategorii najlepszy film, reżyseria, pierwszoplanowa rola męska - Leonardo di Caprio, drugoplanowa rola męska, zdjęcia, montaż, kostiumy, charakteryzacja, scenografia, dźwięk, montaż dźwięku i efekty specjalne.

W kategorii najlepszy film nominowano jeszcze: "Big Short", Adama McKaya, "Most szpiegów" Stevena Spielberga, "Brooklyn" Johna Crowleya "Mad Maxa. Na drodze gniewu" George'a Millera, "Marsjanina" Ridleya Scotta, "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona i "Spotlight" Toma McCarthy'ego. W kategorii najlepszy reżyser nominacje otrzymali, oprócz Alejandro Gonzaleza Inarritu, Adam McKay, George Miller, Lenny Abrahamson i Toma McCarthy.

Nominacje za najlepszą główną rolę męską przypadły, oprócz Leonardo di Caprio, Bryanowi Cranstonowi za rolę w "Trumbo", Mattowi Damonowi za "Marsjanina", Michaelowi Fassbenderowi za "Steve'a Jobsa" i Eddiemu Redmayne'owi za rolę w filmie "Dziewczyna z portretu".

W kategorii główna rola kobieca nominowano Cate Blanchett za rolę w filmie "Carol", Brie Larson za "Pokój", Jennifer Lawrence za "Joy", Charlotte Rampling za "45 lat" i Saoirse Ronan za "Brooklyn". W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominowano kolumbijski obraz "W objęciach węża", duński "Krigen", francuski "Mustang", jordański "Theeb" i węgierskiego "Syna Szawła".

88-ma ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 28 na 29 lutego w Hollywood.