Znamy laureatów tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii "film" zwyciężył Magnus von Horn, Ewelina Marciniak została wyróżniona w kategorii "teatr", a Łukasz Orbitowski zwyciężył w kategorii "literatura"

Poznaliśmy zdobywców Paszportów Polityki. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach - film, literatura, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna oraz sztuki wizualne. Wyróżnienia są przyznawane przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku. W kategorii teatr nagrodę otrzymała Ewelina Marciniak, za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Reżyserka oprotestowanego przez polityków i organizacje religijne spektaklu „Śmierć i dziewczyna” według Elfriede Jelinek podkreślała, że jest to dla niej ważna nagroda i świadczy o uznaniu dla niej jako artystki. Wyraziła również nadzieję, że będzie mogła rozwijać swą twórczość niezależnie od sytuacji politycznej.

W kategorii film Paszport Polityki otrzymał Magnus von Horn. Urodzony w Szwecji reżyser filmu "Intruz" zapewniał, że jest to niezwykle ważne dla niego wyróżnienie i zachęta do dalszej pracy w Polsce.

Doroczną specjalną nagrodę Polityki otrzymał również zespół studia CD Projekt RED - "za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z „Wiedźmina” wielkiej marki w świecie gier wideo". Adam Badowski szef CD Projekt RED podkreślał, że nagrodę otrzymało w sumie kilkaset osób z jego firmy i jest ona dowodem awansu gier komputerowych do sfery kultury. "To jest oczywiście początek drogi i musimy jeszcze wiele udowodnić" - zaznaczył.

W kategorii literatura Paszport Polityki otrzymał Łukasz Orbitowski, za książkę „Inna dusza”, a za muzykę popularną wyróżniony został Kuba Ziołek, za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do rocka, folku czy elektroniki. W dziedzinie muzyki poważnej nagrodę otrzymał Marcin Świątkiewicz, za wrażliwość i erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność. W kategorii sztuki wizualne wyróżniono Tymka Borowskiego, "za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem"..