ŚWIAT NARYSOWANY

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

I nie tylko – w czasie swojej wędrówki należący do syna Zeusa Sokrates półpies (czyli, w jego słowach, pół pies, pół filozof) poznaje także Odyseusza, Penelopę, Homera oraz kilka innych postaci z mitologii starożytnej Grecji. Niektórym towarzyszy w niesamowitych przygodach, ale zazwyczaj jest zgryźliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości, niemogącym się nadziwić obyczajom rodzaju ludzkiego. Dziwić się zresztą jest czemu: Joann Sfar (tym razem wyłącznie jako scenarzysta) grecką mitologię prezentuje w wersji dla jak najbardziej dorosłych czytelników. Filozoficzne dysputy i zaduma nad istotą rzeczy sąsiadują w niej zatem z kanibalizmem, zdradą, kazirodztwem i zbrodnią. Bez obaw, „Sokrates półpies” nie zamienia się w krwawy horror, to przede wszystkim dowcipna i inteligentna gra mitologicznymi schematami, a także naszymi na ich temat wyobrażeniami. Sfar brawurowo miesza wątki, odkrywa nieznane oblicza bogów i herosów, dopisuje bohaterom dalsze losy (na przykład Odyseusz po powrocie do Itaki uznaje, że nudzi go życie u boku wiernej żony, która, dla odmiany, wcale nie okazuje się tak do końca wierna). Gadający pies jako komentator i uczestnik wydarzeń budzi natychmiastowe skojarzenia z kotem rabina, tytułowym bohaterem innego komiksu Joanna Sfara. Wrażliwość i estetyka obu serii są oczywiście podobne, o ile jednak „Kot rabina” służył refleksji na temat kultury i losów sefardyjskich Żydów, o tyle „Sokrates półpies” bardziej przypomina bezpardonową jazdę w poprzek greckich mitów. To jednak wciąż rozrywka erudycyjna i erudycji wymagająca także od czytelników.

Polskie wydanie zawiera wszystkie dotychczas opublikowane tomy cyklu. We Francji ostatni z nich ukazał się już ponad sześć lat temu, część czwarta wciąż nie wyszła poza sferę zapowiedzi.

Sokrates półpies | scenariusz: Joann Sfar, ilustracje: Christoph Blain | przeł. Wojciech Birek | Wydawnictwo Komiksowe 2015