Projekcje filmowe, spotkania z twórcami i warsztaty oraz wyjątkowe wydarzenia muzyczne – w dniach 23-28 listopada w Krakowie odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima. Wśród projekcji na pewno warto zwrócić uwagę na polską premierę dokumentu łączącego twórcę wielkich kinowych hitów i brytyjskich mistrzów surrealistycznej animacji. Mowa o filmie „Quay” wyreżyserowanym przez Christophera Nolana. Twórca „Mrocznego Rycerza” i „Incepcji” w swoim pierwszym dokumencie w karierze filmowca oddaje hołd braciom Quay, których niezwykłych filmów jest wielkim fanem. Dokumentowi towarzyszyć będą pokazy obrazów braci Quay, wybranych przez samego Nolana: „Ulica Krokodyli”, „Grzebień” i „In Absentia”.
Na Etiuda & Anima będzie można zobaczyć też dzieła sprzed kilku dekad, chociażby reklamy z lat 70. i 80. zeszłego wieku autorstwa doskonałego szwedzkiego reżysera Roya Anderssona („Pieśni z drugiego piętra”, nagrodzony w Wenecji 2014 „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”). Nie zabraknie także reklam przedwojennych. Samej Szwecji został poświęcony specjalny blok. W nim projekcje filmów powstałych jeszcze w latach 20. XX wieku. Z kolei jeszcze zanim oficjalnie wystartuje festiwal, w Forum Przestrzenie pokazane zostaną najbardziej rozerotyzowane animacje ostatnich lat z Czech, Kanady i Polski. „Francuska Nowa Fala: najlepsze krótkie metraże” oraz „Making Off PL: kulisy powstania najlepszych filmów w historii polskiego kina” to kolejne ciekawe sekcje.
Wśród gości imprezy znalazł się pochodzący z Tallina Kaspar Jancis, który zaprezentuje i opowie o swoich filmach. Prestiżową nagrodę ASIFA, przyznawaną dla wybitnych twórców animacji, odbierze na festiwalu William Kentridge. Oczywiście w programie również znalazły się jego filmy.
Bardzo ważne sekcje to konkursowe Anima i Etiuda z kilkudziesięcioma filmami twórców z całego świata. Solidnym dodatkiem będą zapewne koncerty. Do baśni o Królewnie Śnieżce braci Grimm opowiedzianej na nowo w konwencji kina niemego („Śnieżka” Pablo Bergera z 2012 roku) zagra wokalistka, kompozytorka i producentka Miss God. Z kolei improwizować na żywo do multiprojekcji autorskich filmów animowanych Andrzeja Jacka Bronikowskiego będzie pianista jazzowy Paweł Kaczmarczyk. Szczegółowy program festiwalu na EtiudaAndAnima.com.