Czwarta odsłona Sceny Tańca Studio będzie poświęcona Tadeuszowi Kantorowi, polskiemu reżyserowi, scenografowi, grafikowi, malarzowi.

SCENA TAŃCA STUDIO to program regularnej prezentacji spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio jest przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2015.

Podczas ostatniej w tym roku odsłony SCENY TAŃCA STUDIO wspominamy Tadeusza Kantora. Mijający rok, poświęcony temu artyscie, przyniósł nowe projekty taneczne zainspirowane twórczością wielkiego kreatora teatru ubogiego. Wśród nich znalazł się między innymi spektakl Tomasza Bazana i Daisuke Yoshimoto Noman. Fascynacja japońskich twórców Kantorem jest znana nie od dziś. Natomiast polskiej fascynacji sztuką japońską, a w szczególności butō przygląda się Katarzyna Pastuszak w performansie Yameru maihime_prolog. Międzynarodowy zespół artystek zaprezentuje Nomadkę – wnikliwe studium o wypędzeniu i tułaczce, ale też o sile i radości czerpanej z kobiecości.

The truth is just a plain picture. said bob. Anny Nowickiej to swoista gra artystki z widzem. Prezentowane i zmieniające się jak w kalejdoskopie wizerunki pozostawiają nas z nierozstrzygniętym pytaniem, co jest rzeczywiste, a co fikcyjne? Gdzie ukrywa się prawdziwa twarz i tożsamość artystki, człowieka, kobiety… widza?

Młodzi artyści związani z Wydziałem Teatru Tańca PWST w Krakowie z filią w Bytomiu – Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek – we współpracy z muzykiem Olegiem Dziewanowskim w spektaklu Zrabowali mi składaka ukazują z kolei doświadczenie bezdomności w jego najokrutniejszych i najpiękniejszych obliczach. Stawiają sobie i widzom pytanie, czym jest zamieszkiwanie, oswajanie przestrzeni i czy pozostawiają one miejsce na wolność? Barbara Bujakowska w swoim ID-ANCE szuka natomiast wolności w podejściu do czasu i nieograniczonej wyobraźni. Wybiera się w podróż w krainę dzieciństwa, w której przedmioty i zabawki stają się elementami tajemniczej układanki. Z jej kawałków Bujakowska w przewrotny i groteskowy sposób buduje swoisty portret artysty… z czasów młodości.

Polska wersja utworu Soul Project/PL Davida Zambrano, choreografa mieszkającego w Holandii i Belgii, lecz pracującego na całym świecie jest efektem spotkania niezrównanego wenezuelskiego improwizatora z polskimi tancerzami Pracowni Fizycznej i Przyjaciół. To niezwykły rytuał tańca, energii, wolności i radości, tworzący z artystów i widzów prawdziwą wspólnotę.

Katarzyna Gdaniec, wielokrotnie nagradzana tancerka i choreografka z Gdańska, spotkała Marco Cantalupo w słynnym zespole Balet XX Wieku Maurice’a Béjarta – od tamtej pory połączyła ich wspólna praca i wspólne życie. Tabula, zrealizowana przez ceniony na świecie zespół Compagnie Linga, który artyści założyli w Szwajcarii, to niezwykle widowiskowy, plastyczny i perfekcyjnie zatańczony spektakl. Przestrzeń i przedmiot zostają tu zawładnięte przez ośmioro tancerzy, którzy wnoszą ze sobą na scenę całą paletę, subtelnych, ale kontrastujących ze sobą, mocnych interpretacji.

Rafał Dziemidok i Ewa Garniec w spektaklu Moje życie we łzach poszukują wspólnej płaszczyzny dla potrzeby zachowania abstrakcyjnego języka ruchu i poszczególnych narracji tworzonych przez symbolicznych postacie – bohaterów spektaklu.

AKTY Aurory Lubos powstały natomiast w oparciu o prawdziwe historie, są odpowiedzią na przeczytane listy i rozmowy z ludźmi, którzy doznali przemocy. Artystka staje się swoistym medium, pozwalając mówić tym, którzy sami nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie.

W ramach STS odbędą się także warsztaty – tym razem poprowadzi je Anna Nowicka. Stany Wyśnione adresowane są do aktorów i tancerzy. Warsztaty będą poświęcone procesowi śnienia oraz wykorzystaniu materiału sennego do generowania ruchu i budowania kompozycji.

Przestrzeń, przedmiot, życie jako wędrowanie, wygnanie, cierpienie i samotność w wielokrotności powtarzanych losów. Ale też życie jako radość, energia, wspólnota, wyobraźnia i miłość, a także wolność, którą można osiągnąć tak poprzez nomadyczne wędrowanie i ciągłą zmianę, jak poprzez odnalezienie swojego stałego miejsca, gdziekolwiek by ono nie było.

Jadwiga Majewska

Scena Tańca Studio IV Kantor | 30 listopada – 2 grudnia 2015

Opisy spektakli>>>