Sopot Jazz Festival to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce, którego historia sięga roku 1956. Za dobór artystów od roku 2011  odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych Adam Pierończyk - Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Projektując wydarzenie,  konsekwentnie od pięciu lat, poszukuje i zaprasza do udziału w Festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które nieczęsto pojawiają się na koncertach w Polsce, a są dla publiczności gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

Sopot Jazz Festival 2015 to siedem zespołów zagranicznych (w tym aż pięć po raz  pierwszy w naszym kraju) oraz trzy polskie (w tym dwie premiery), które od środy do soboty zaprezentują się w kilku przestrzeniach festiwalowych  – na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże,  w legendarnym sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF i w Sali Columbus,  Hotelu Sheraton Sopot. Program tegorocznej edycji wydarzenia, zgodnie z deklaracją złożoną przed laty przez Adama Pierończyka, w której porównywał swoją rolę do dbającego o krąg swoich klientów sklepikarza, który sprowadza dla nich trudno dostępne artykuły, zapowiada się niezmiennie wyjątkowo. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę teorie, że standardowe combo jazzowe to saksofon lub trąbka z sekcją rytmiczną w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja, to  – jak mówi Adam Pierończyk  – szczęśliwie aż 90  procent naszego  tegorocznego programu nie mieści się w normie”.

Środa, 7.10.2015
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

Pierwszym zespołem potwierdzającym ten fakt będzie oryginalne trio berlińskiej harfistki Kathrin Pechlof. Zaraz po niej premierową suitę zatytułowaną Barok Progresywny pr zedstawi  ze swą orkiestrą Nikola Kołodziejczyk, zdobywca tegorocznego Fryderyka za jazzowy debiut roku. Oba zespoły zagrają akustycznie, co pozwoli podkreślić delikatny charakter tej muzyki, oscylującej na pograniczu współczesnej kameralistyki, improwizacji i jazzu.

Czwartek, 8.10.2015
Klub SPATiF, Sopot

Dzięki SPATiFowi będziemy  mogli  zażyć  sporej  dawki  rzadko  spotykanej  atmosfery  klubowej. Czwartek, 8 października to dzień Sopot Jazz na tej właśnie scenie, a zawładną nią  rodzime zespoły: świeżo założone przez rozchwytywanych sidemanów, którzy postanowili wyjść z cienia:  Łukasza  Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego - PSM oraz SPHERE,  interesujący przedstawiciele polskiej fali emigracji muzycznej do Danii, czyli Ania Rybacka,  Marek Kądziela i Kuba Dybżyński.

Piątek, 9.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

Po przyjemnym ścisku w klubowej  przestrzeni, skierujemy  światło  naszych  reflektorów na luksusową Salę Columbus Hotelu Sheraton, gdzie będziemy Państwa  gościć  przez  ostatnie dwa dni festiwalu. W piątek,  9 października  przedstawimy tam trzy grupy, które w Polsce pojawią się po raz pierwszy. W ieczór otworzy kameralny duet wirtuozów, liczących się na  europejskiej  scenie: holenderskiego  pianisty  Jaspera van't Hofa oraz węgierskiego saksofonisty  Tony'ego Lakatosa. Jako drugi zespół usłyszymy holenderskie Chambertones  Trio  z gitarzystą Jesse van Ru llerem, który jako pierwszy Europejczyk w 1995 roku wygrał prestiżowy konkurs Theloniusa Monka w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie wieczoru, s wą w dalszym ciągu świeżą koncepcję muzyki przedstawi legenda  europejskiego jazzu, żyjący od lat we Francji Szwajcar  Daniel Humair i jego aktualny kwartet złożony z cenionych, francuskich artystów.

Sobota, 10.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia po raz pierwszy na naszym festiwalu pojawia się Królestwo Niderlandów i jest reprezentowane aż przez trzy wybitne podmioty. Ostatnim z nich  będzie w sobotę,  10 października holendersko - senegalskie trio Reijseger / Fraanje /Sylla, któremu przewodzi niepowtarzalny, znany m.in. ze ścisłej współpracy z reżyserem filmowym Wernerem Herzogiem, wiolonczelista  Ernst  Reijseger. Francuska delegacja  w tym roku również jest silna, wiec nie mogło w niej zabraknąć legendarnego ko ntrabasisty  Henri'ego Texiera i jego prezentującego się premierowo w Polsce zespołu. Po wszystkich tych eksperymentach z formą, instrumentarium i stylistyką, festiwal zakończymy dość klasycznie - kwartetem jednego z najpopularniejszych przedstawicieli wspó łczesnego  amerykańskiego jazzu, trębacza  Ambrose'a  Akinmusire'a.  Obsypany wieloma nagrodami  muzyk  (m.in. zwycięzca  konkursów Theloniusa  Monka i Carmine Caruso  w  2007 roku)  zaczaruje nas swą muzyką  w przestrzeni  Sali Columbus w Sheraton Sopot Hotel. Zgrabny m słowem całość ozdobi na bieżąco nasz zaprzyjaźniony prezenter Artur Orzech.

Więcej informacji na sopotjazz.pl