Na co warto pójść? Co zobaczyć? Polecamy najważniejsze kulturalne wydarzenia tygodnia
„Wojny światów”, czyli przegląd filmów science fiction w stołecznym Iluzjonie. Na tzw. podwójnych pokazach w dniach 2–10.10 będzie można zobaczyć klasyki („Terminator” czy „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”), ale też „Klątwę Doliny Węży” (reż. Marek Piestrak, 1987 rok) w interpretacji teatru improwizowanego Klancyk, który przeanalizuje kultowe dzieło.
Premiera płyty Louane i jej polski koncert. Album francuskiej wokalistki już w sklepach, a 5.10 jej występ na żywo w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w ramach projektu French Touch.
WAMA Film Festival – festiwal koprodukcji filmowych odbędzie się od 7 do 11.10 w Olsztynie. Wszystkie projekcje za darmo, szczegóły na WAMAFestival.pl.
„Francuzi”, czyli nowa teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego. Premiera 3.10 w ATM Studio w Warszawie. Pokazy także w dniach 4, 8–11.10. W obsadzie znaleźli się m.in. Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Claude Bardouil, Mariusz Bonaszewski, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr.
Startuje nowy sezon w warszawskim Klubie Komediowym. 4.10 w improwizowanym teleturnieju wezmą udział wszyscy komicy z klubu. Dodatkowo w październiku m.in. dziewiąte urodziny teatru improwizowanego Klancyk, wieczór piosenek Marka Koterskiego, Jan Kanty Pawluśkiewicz i stand-up.
Święto jazzu nad morzem, czyli Sopot Jazz Festival w dniach 7–10.10. Wśród gwiazd znaleźli się m.in.: Sphere, Kathrin Pechlof Trio, Chambertones Trio, Ambrose Akinmusire Quartet i Daniel Humair Quartet.
Pink Martini (na zdj.) na trzech koncertach w Polsce. Mieszająca jazz z latino, klasyką i popem orkiestra wystąpi w dniach 7–9.10 kolejno w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca), Poznaniu (Sala Ziemi) i Łodzi (Wytwórnia).