W programie blisko czterdzieści wydarzeń: spektakli teatralnych, projekcji filmowych, warsztatów, spotkań z artystami, prezentacji, wykładów, instalacji, wystaw. Festiwal Nowej Scenografii w Muzeum Śląskim w Katowicach potrwa od 23 do 27 września

Scenografia w przeciwieństwie do rzeźby czy malarstwa jest dziedziną dynamiczną i żywą, rozgrywającą się w czasie, w relacji a aktorem, widzem, miejscem, światłem. Traktowanie jej jako rzeczy skończonej, obiektu, jest co najwyżej półprawdą o przedmiocie naszych zainteresowań.

„Nowość” pojawiająca się w nazwie nie odnosi się zatem do nowych zjawisk, choć staramy się prezentować rzeczy aktualne. Nowość oznacza raczej poznawanie scenografii od nowa, otwarcie wielkiego scenograficznego atlasu i odkrywanie różnorodności opisanego w nim świata. Stąd też w programie festiwalu znajdą się nie tylko filmy i spektakle teatralne – w przestrzeniach teatralnych i zupełnie nowych, miejskich.

Festiwal Nowej Scenografii jest unikatowym przykładem współdziałania trzech flagowych w swych obszarach instytucji Kultury: Muzeum Śląskiego, Teatru Śląskiego i Instytucji Filmowej Silesia Film.

Zapraszamy do udziału w blisko czterdziestu spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych, warsztatach, spotkaniach z artystami, prezentacjach, wykładach, instalacjach, wystawach czy działaniach o charakterze performatywnym, itd.

Więcej informacji i program wydarzenia>>>