Noc Kupały jest najkrótszą nocą w roku, a zarazem słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca. Posiada ona wiele nazw i jest obchodzona nie tylko w Polsce. Kiedy wypada i co warto o niej wiedzieć?

Jak podaje Wikipedia, wyraz „kupała” prawdopodobnie pochodzi z indoeuropejskiego pierwiastka kump, który oznacza grupę, gromadę lub zbiorowość, czyli skupisko. Noc Kupały jest wydarzeniem, które od wieków obchodzi się świętując wraz z innymi ludzi.

Popularny współcześnie sposób obchodzenia nocy Kupały, to przede wszystkim Krakowskie „Wianki”. Nazwa wydarzenia nie jest oczywiście przypadkowa. Nawiązuje do dawnego zwyczaju wyplatania wianków, bardzo popularnego w czasie sobótki. Inne, dawne sposoby świętowania nocy Kupały to także skakanie przez ognisko i zabawa nad wodą, na której można było później puścić uplecione z kwiatów nakrycia głowy.

Noc Kupały: Kiedy jest?

Noc Kupałyobchodzona jest w czasie najkrótszej nocy w roku. W 2023 roku Noc Kupały wypada z 20 na 21 czerwca.

Jak inaczej nazywa się noc Kupały?

W tradycji Mazowsza i Podlasia noc Kupały nazywana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku noc Kupały funkcjonuje jako sobótka. Na Warmii i Mazurach mówimy o palinocce.

Co ważne, noc Kupały obchodzona jest nie tylko w Polsce. W krajach anglosaskich występuje pod nazwą Midsummer, a germańskich - Mittsommerfest.

Czym jest noc Kupały?

Uznaje się, że noc Kupały jest świętem żywiołów o oczyszczającej mocy. Tradycyjnie, kupalnocka uchodzi za noc ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Noc Kupały a noc świętojańska

Noc świętojańska, która wiele ma w sobie z nocy Kupały i czasem jest z nią mylona, powstała jako katolicka odpowiedź na wywodzące się ze słowiańskich wierzeń obchody sobótki. Jej właściwa nazwa to wigilia św. Jana. Noc świętojańska jest obchodzona z 23 na 24 czerwca.