Premiera opery kameralnej w dwóch aktach „Powder Her Face”. Jutro w warszawskim Teatrze Wielkim pokaz opery, w której, jak zapowiadają twórcy: „Pierwowzorem głównej bohaterki była Margaret, księżna Argyll — piękna celebrytka, która zasłynęła z gorszących ekscesów w trakcie procesu rozwodowego, wszczętego przez jej arystokratycznego małżonka”.

Filmy science fiction z lat 60., 70. i 80. XX wieku, czyli Moico Enjoy Movies w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pokazy w czwartki, do końca maja. W najbliższy „Lifeforce” Tobe’a Hoopera z 1985 roku.

Trzy dni z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Żydowskie Motywy” w warszawskim kinie Muranów. Szczegóły na muranow.gutekfilm.pl.

W czterech miastach ulokuje się Festiwal Literatury dla Dzieci. W Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbędą się wystawy, warsztaty oraz czytanki. Szczegóły na fldd.pl.

Nils Frahm w Krakowie. Pochodzący z Berlina pianista i kompozytor eksperymentalny wystąpi w Teatrze Łaźnia Nowa 9 maja w ramach imprezy Before Tauron Festiwal Nowa Muzyka.

Zbliża się czwarta edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie. Spotkania i koncerty dla miłośników literatury odbędą się w dniach 14–17 maja.

Wielokulturowa orkiestra Naxos w muzeum POLIN. Koncert z 10 maja zostanie później wydany na płycie.

Elektroniczny duet Hvob z Wiednia wystąpi 8 maja w warszawskim Basenie. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej ostatni album grupy – „Trialog".

Fisz i Emade grają „Mamuta”. W łódzkiej Wytwórni bracia Waglewscy zaprezentują materiał ze swojej ostatniej, doskonałej płyty. Koncert dzisiaj (8.05), o godz. 20.

Angielski kontrabasista jazzowy Dave Holland da w Polsce dwa koncerty. 9 maja wystąpi w gdańskim Żaku (w ramach Festiwalu Jazz Jantar), a 14 maja w Gliwicach.