Serial „Z archiwum 997” sięga po nierozwiązane morderstwa popełnione w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat i nawiązuje do legendarnego „Magazynu kryminalnego 997”. Każdy odcinek jest poświęcony innej zbrodni, której w przeszłości nie udało się wyjaśnić

A+E Networks® Poland wraz z TVP Łódź realizują 10-odcinkowy serial dokumentalny „Z archiwum 997”. Scenariusz współtworzyli Jolanta Gwardys oraz Michał Fajbusiewicz. Premiera produkcji odbędzie się 23 kwietnia na kanale kryminalnym CI Polsat (Crime + Investigation™), 3 maja na TVP Łódź, a w późniejszym terminie na TVP Regionalna.

Serial „Z archiwum 997” sięga po nierozwiązane morderstwa popełnione w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat i nawiązuje do legendarnego „Magazynu kryminalnego 997”. Każdy odcinek jest poświęcony innej zbrodni, której w przeszłości nie udało się wyjaśnić. Ekipa realizacyjna odwiedza miejsca kluczowe dla każdej ze spraw, jak również rozmawia z rodzinami ofiar, świadkami, policjantami, którzy brali udział w śledztwach, oraz przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Dziennikarze sprawdzają, co zmieniło się w sprawach oraz czy przy pomocy nowoczesnych technik kryminalistycznych jest szansa na ujęcie sprawców. Ważnym elementem serialu są materiały archiwalne z „Magazynu kryminalnego 997”, emitowanego na antenie TVP od 1986 do 2010 roku.

„Przez 24 lata „Magazyn kryminalny 997” pomógł rozwikłać setki zagadek, a dzięki pomocy telewidzów udało się zatrzymać ponad 300 morderców. Jednak są takie zbrodnie, których nie udało się rozwiązać i to właśnie one pozostały we mnie na długie lata – mówi Michał Fajbusiewicz. „Z archiwum 997” wraca do tych przestępstw, które do tej pory pozostają niewyjaśnione. Nigdy nie jest za późno na poznanie prawdy.”

„Współpracujemy z łódzkim oddziałem Telewizji Polskiej, gdyż to on tworzył w przeszłości legendarny „Magazyn kryminalny 997”. Praca przy tym programie była bardzo wymagająca – sprawcy do tej pory nie zostali ukarani, a najbliżsi ofiar, mimo upływu lat, ciągle boleśnie przeżywają swoje prywatne tragedie. Liczymy, że wracając do tych spraw, uda nam się pomóc w ich rozwiązaniu – komentuje Izabella Wiley, dyrektor generalna w A+E Networks Poland.

Jacek Grudzień, dyrektor TVP Łódź powiedział: „Cieszymy się, że razem z A+E Networks powracamy do tego znanego w Polsce programu. Zespół produkcyjny TVP Łódź poświęcił bardzo dużo czasu nad przygotowaniem się do tej produkcji – zarówno pod względem merytorycznym, jak i realizacyjnym. Ten projekt był dla nas prawdziwym wyzwaniem i było to wyjątkowo poruszające doświadczenie. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć ten program.”
Za realizację „Z archiwum 997” są odpowiedzialne Jolanta Gwardys z ramienia TVP Łódź oraz Agnieszka Kubiak z A+E Networks Poland.

Premiera pierwszego odcinka „Z archiwum 997” odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia o godz. 22:30 na CI Polsat oraz w niedzielę, 3 maja o godz. 22:30 na TVP Łódź.