Filmy z gatunku Science Fiction oparte są w dużej mierze na próbach przewidzenia osiągnięć naukowych i technologicznych, które mogą nastąpić w przyszłości – często bardzo odległej. Zdarza się, że fantazja twórców zostaje po latach przeniesiona ze świata wyobrażeń do rzeczywistości. Trend ten stał się inspiracją dla stworzenia fabuły serialu „Legenda”, który będzie można oglądać od 14 marca w każdy weekend o 19:00 na CBS Action. Którymi z filmowych gadżetów możemy się dziś cieszyć?

Deskorolka, o której marzą miliony

Pamiętacie „Powrót do przyszłości”? To właśnie w tym serialu po raz pierwszy pojawił się projekt latającej deskorolki, na której poruszał się filmowy bohater - Marty McFly. Od dłuższego czasu regularnie pojawiają się doniesienia o tym, że naukowcom wreszcie udało się ją skonstruować. Ostatnie informacje dotyczą produktu Hendo – deskorolki wyposażonej w cztery okrągłe silniki. Dzięki ich działaniu wytwarzane jest specjalne pole magnetyczne pozwalające na unoszeniu się deski wraz ze stojącej na niej osobą na wysokość około 3 cm nad powierzchnię ziemi.

Laserowa broń rodem ze Star Treka

Fazery to typ broni laserowej używanej przez Gwiezdną Flotę w kultowym filmie „Star Trek”. Do niedawna wydawało się, że może ona istnieć jedynie w sferze filmowej fikcji. I tym razem jednak naukowcy podjęli nietypowe wyzwanie. Testy nad tym rodzajem broni trwają między innymi na Simon Fraser University w Kanadzie, gdzie sprawdzana jest możliwość wykorzystania promieni świetlnych do „zamrażania” i „odmrażania” żywych organizmów – jednym z zastosowań filmowych fazerów było bowiem paraliżowanie ofiary. Twórcom „Star Treka” udało się także przewidzieć także sposób komunikacji wykorzystywany w przyszłości – rozmowy wyświetlane na wielkim ekranie na statku Enterprise do złudzenia przypominają dzisiejsze konwersacje prowadzone za pomocą chociażby Google Hangouts!

Hologramy przyszłości

Kolejnym wynalazkiem, który spędza sen z powiek zarówno oddanym fanom produkcji Science Fiction, jak i ambitnym naukowcom, jest stworzenie urządzenia pozwalającego na wyświetlanie hologramów imitujących rzeczywiste obrazy. Hologram to przestrzenny i trójwymiarowy obraz, idealnie widoczny z każdej strony. Ich pierwowzór pojawił się w kolejnej klasycznej pozycji gatunku, jaką są „Gwiezdne Wojny”. Technologię zbliżoną do takiego wyświetlania obrazu udało się opatentować polskim naukowcom! Jest to projekt o nazwie Leia Display System umożliwiający wyświetlanie obrazów w powietrzu – nie jest to jednak wynalazek doskonały, brakuje mu bowiem cech trójwymiarowości.

Tajemnica niewidzialności

Wydawać by się mogło, że peleryna niewidka, pod którą ukrywał się Harry Potter jest niemożliwa do wyprodukowania. Chińscy naukowcy zaprezentowali jednak technologię polegającą na zaginaniu promieni świetlnych, która powoduje, że przedmioty stają się niewidoczne dla nieświadomego obserwatora. Wynaleziony w Singapurze płaszcz wykorzystuje panele szkła, dzięki którym możliwe jest załamanie światła wokół obiektów, które mają „zniknąć”. Póki co jest to możliwe jedynie z określonych punktów widzenia, ale i tak wywołuje duże wrażenie.

Alter Ego Nikoli Tesli

Trend czerpania inspiracji z fikcyjnych eksperymentów wykorzystali także twórcy serialu „Legenda” emitowanego na kanale CBS Action. Głównym bohaterem serii jest zawadiacki pisarz Ernest Pratt (Richard Dean Anderson, MacGyver), który przez fanów mylony jest notorycznie z bohaterem swojej powieści – dzielnym i walczącym ze złem Nikodemusem, nazywanym Legendą. Na swojej drodze spotyka on nietuzinkowego naukowca Janosa Bartoka (John De Lancie, Breaking Bad), pasjonata matematyki oraz inżynierii elektrycznej. Pierwowzorem dla stworzenia tej postaci był serbski inżynier i wynalazca, Nikola Tesla – autor takich wynalazków, jak silnik elektryczny czy radio. Bohaterowie postanawiają poddać się presji ogółu i wcielić się w fikcyjne postacie powoływane do życia na kartach powieści Pratta. Bohater i naukowiec tworzą klasyczny duet walczący ze złem i występkiem. Nieustraszona para ma nawet specjalny, napędzany parowo pojazd, który wcześniej był jedynie konceptem z książki! Dzięki brawurowym akcjom i wymierzaniu sprawiedliwości zyskują szacunek i podziw mieszkańców oraz zaczynają budować prawdziwą legendę!

Na spotkania z „Legendą” kanał CBS Action zaprasza od 14 marca w weekendy o godzinie 19:00. Powtórki w kolejny weekend o 10:00.