„Pupa” w Operze Narodowej

14 lutego odbędzie się prapremiera baletu w jednym akcie z librettem Klary Syrewicz na motywach „Ferdydurke” Witolda Gombrowicz. Pokazy także 15, 18 i 19 lutego. Za choreografię odpowiada Anna Hop, a za muzykę – Stanisław Syrewicz.

Stulecie orkiestry Filharmonii Łódzkiej

Pięć specjalnych koncertów w dniach 13–21 lutego przygotowano z okazji okrągłego jubileuszu. W programie m.in. polskie prawykonanie IV symfonii „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego (15.02).

Współczesna sztuka japońska

Nowe wystawy w krakowskim MOCAK-u. Prace 13 artystów wizualnych, architektów i grafików z Kraju Kwitnącej Wiśni można zobaczyć na ekspozycji „Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska”. W MOCAK-u także pierwszy przegląd twórczości Omera Fasta w Polsce, prezentacja wideo młodych artystów z Izraela, Bena Hagariego i Nadava Bin-Nuna, prace Mikołaja Smoczyńskiego oraz wystawa „Nikifory”, dla której punktem odniesienia jest Nikifor Krynicki.

Kino czeskie

České dny w kinie Nowe Horyzonty. W dniach 15–22 lutego we wrocławskim kinie odbędzie się przegląd czeskich filmów. W programie m.in. „Gorejący krzew” Agnieszki Holland, pokaz dokumentów o Janie Palachu oraz „Robotnicy tabloidów”, czyli film o świecie czeskich celebrytów.

Polskie nominacje do Oscara

Pokaz dwóch dokumentów nominowanych do nagród Akademii w warszawskim Kinie.Lab w najbliższą środę o g. 19.30. „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego to zapis zmagań reżysera i jego żony z nieuleczalną chorobą ich dziecka. Problem choroby porusza też drugi obraz, „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz.