W kategorii film Paszport "Polityki" otrzymała reżyserka, scenarzystka, dokumentalistka, współautorka seriali, reklam i teledysków Aleksandra Terpińska za "boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie".

Nagroda w kategorii teatr powędrowała do kompozytora, improwizatora, flecisty, wokalisty i performera Dominika Strycharskiego za "tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są też jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek".

W kategorii sztuki wizualne dwie nagrody ex aequo otrzymali: "znana z działań artystycznych podejmujących ważne problemy społeczne" Jana Shostak za "perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów. Za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce" oraz Mikołaj Sobczak, artysta zajmujący się sztuką wideo i malarstwem za "sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem. Za upominanie się o grupy marginalizowane. Za oryginalne i mądre przepisywanie narodowych dziejów oraz nadanie nowego sensu malarstwu historycznemu".

Reklama

Paszportem "Polityki" w dziedzinie literatury uhonorowano Łukasza Barysa, autora debiutanckiej powieści "Kości, które nosisz w kieszeni" za "znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości".

Reklama

W kategorii muzyka poważna doceniona została kompozytorka Teoniki Rożynek za "ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać".

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny i reżyser teledysków Ralph Kaminski za "muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem".

W najnowszej kategorii Paszportów - kultura cyfrowa - nagrodzony został założyciel firmy Petums zajmującej się wizualizacjami architektonicznymi 3D Tomasz Konrad Ostafin. Nagrodzono go za "umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła, na pograniczu sfer materii i wyobraźni, sklejonych w jedność magicznym kunsztem. Za wytrwałość, konsekwencję i wrażliwość".

Nagrodę specjalną Kultura Zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival za "kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy. Za przeniesienie do przestrzeni wirtualnej i utrzymanie międzynarodowej społeczności związanej z tym organizowanym od lat krakowskim festiwalem muzycznym".

Laureatką nagrody specjalnej - tytułu Kreatora Kultury - została piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka Katarzyna Nosowska za "wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad dla laureatki pierwszej edycji Paszportów POLITYKI".

Paszportami "Polityki" honorowani są młodzi twórcy, którzy "w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową". W ubiegłym roku wśród nagrodzonych Paszportami "Polityki" znaleźli się: Piotr Domalewski, Teatr 21, Artur Liebhart, Mira Marcinów, Małgorzata Mirga-Tas, Ania Karpowicz, duet Siksa oraz studio Different Tales. (PAP)