Od początku września w teatrze Polonia nad spektaklem "Kolacja kanibali" pracuje Borys Lankosz. Premiera sztuki odbędzie się w czwartek 6 listopada, a wystąpią m. in. Aleksandra Domańska, Kamil Maćkowiak i Rafał Mohr.

"Kolacja kanibali" to teatralny debiut cenionego reżysera filmowego, Borysa Lankosza. Spektakl ukazujący ludzi w tak zwanej sytuacji granicznej, zmuszonych do podejmowania wyborów, które wystawiają na próbę wyznawane przez nich wartości i ukazujących tak siłę, jak i słabości jednostki. W 1942 r. w okupowanej Francji siedmioro przyjaciόł spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłόceń, aż do momentu zastrzelenia dwόch niemieckich oficerόw pod oknami kamienicy. Nagle w mieszkaniu pojawia się oficer SS, składając gospodarzom i gościom propozycję, której żadne z nich nawet nie mogło sobie wcześniej wyobrazić...

Próby do "Kolacji kanibali" w Teatrze Polonia od 6 listopada. Fot. Tomek Słupski / Media

Każdy z nas coś deklaruje. Abstrakcje obracamy w słowa, które wypowiadamy z przekonaniem i łatwością. A co, jeśli nagle stanęlibyśmy w obliczu sytuacji, która niczym wytrawny pokerowy szuler, powiedziałaby nam prosto w twarz: “sprawdzam!”? Co, jeśli na widok naszych słabych kart, poczulibyśmy zwierzęcy lęk, a w żyłach szybko pulsującą krew wpompowywaną przez wypełnione adrenaliną serce? - pytał Borys Lankosz podczas prac nad tym spektaklem.

Premiera "Kolacji kanibali" odbyła się w Paryżu w 2010 roku i od tego czasu pokazano ją niemal 700 razy. W tym samym czasie sztuka była wystawiana w Szwajcarii i Belgii, zdobyła też 3 Moliery, najbardziej prestiżowe wyróżnienia teatralne we Francji.

BORYS LANKOSZ
Reżyser, autor filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Wyreżyserował znakomicie przyjęty Rewers, który był polskim kandydat do Oscara w 2009 roku. Film ten nagrodzono m.in. Złotym Lwem, otrzymał też osiem Polskich Nagród Filmowych Orzeł (w tym za najlepszy film) oraz nagrody na międzynarodowych festiwalach w Seattle, Moskwie i Warszawie.
Jest uznanym, wielokrotnie nagradzanym dokumentalistą, autorem m.in. Rozwoju (2001, Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego), Radegast (Srebrny Feniks za film dokumentalny, Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, The New York Festivals).
W 2013 roku zrealizował w Teatrze Telewizji musical Pamiętnik pani Hanki z muzyką Jerzego Wasowskiego. Jego najnowszy film Ziarno prawdy, na podstawie bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego, wejdzie do kin w styczniu 2015 roku.Vahé Katcha
KOLACJA KANIBALI

Adaptacja francuska: Julien Sibre
Przekład adaptacji: Elisabeth Duda w opracowaniu Piotra Skotnickiego
Reżyseria: Borys Lankosz
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Magdalena Biedrzycka
Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Marta Więcławska


Obsada:
SOPHIE: Aleksandra Domańska | VIKTOR: Andrzej Deskur | DR JEAN-PAUL: Kamil Maćkowiak | VINCENT: Piotr Makarski | PIERRE: Grzegorz Stosz | FRANÇOISE: Justyna Grzybek | ANDRE: Zbigniew Konopka | KAUBACH: Rafał Mohr

Próby do "Kolacji kanibali" w Teatrze Polonia od 6 listopada. Fot. Tomek Słupski / Media