- Przegląd dedykowany jest szerokiej publiczności, ale cieszy się też zainteresowaniem prawników. Chciałam, by przybliżyć warunki pracy i pokazać dylematy jakie ma adwokat w swojej pracy – mówiła Anisa Gnacikowska, pomysłodawczyni przeglądu "Adwokat w roli głównej" w "Szczerotoku" Tomasza Raczka. I podkreśliła, że choć większość filmów o tej tematyce powstała w Stanach Zjednoczonych, to problemy środowiska prawniczego, są podobne niezależnie od kraju.

Kiedy mecenas Gnacikowska trzy lata temu wymyśliła przegląd, ani ona, ani organizator Naczelan Rada Adwokacka nie sądzili, że projekt stanie się wydarzeniem cyklicznym. Zainteresowanie, zarówno w środowisku prawniczym, jak i wśród innych odbiorców, przerosło najśmielsze oczekiwania.

- Chcemy pokazać pracę prawników i przybliżać widzom realia pracy adwokata - mówiła w "Szczerotoku" Gnacikowska. Bo jak uzasadnia, w polskiej kinematografii kino prawnicze to luka, którą warto wypełnić, a dzięki takim wydarzeniom można podnieść świadomość prawną. Gnacikowska podkreśla, że coraz więcej filmów, także polskich (np. "Prawo Agaty") pokazuje realny obraz środowiska prawnego, scenarzyści zasięgają opinii prawników, w dialogach coraz częściej słychać poprawnie stosowane terminy prawne.

Przegląd "Adwokat w roli głównej" jest propozycją nie tylko dla prawników. Każdy zainteresowany może przyjść w sobotę i niedzielę do kina Muranów na bezpłatne pokazy.

Tylko pokaz na otwarcie Przeglądu w piątek, będzie zamknięty, a zaprezentowany zostanie film "Żebro Adama",  reżyserii George'a Cukora.

W tym roku widzowie Przeglądu zobaczą:

17 października, piątek
Godz. 20.30 “Żebro Adama”, reż. George Cukor (pokaz zamknięty)

18 października, sobota
Godz. 12.00: "Druga prawda", reż. Barbet Shroeder (po raz pierwszy na ekranie kina w Polsce, z tłumaczeniem stworzonym specjalnie na potrzeby Przeglądu)

Godz. 14.15: "Krótki film o zabijaniu", reż. Krzysztof Kieślowski
Godz. 16.00: "Prawnik z Lincolna", reż. Brad Furman

19 października, niedziela
Godz. 12.00: "12 gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet,
Godz. 13.45: "Lincz", reż. Krzysztof Łukaszewicz
Godz. 15.30: "Anatomia morderstwa", reż. Otto Preminger

Przegląd „Adwokat w roli głównej“organizowany jest przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Fundację Szkoła Wajdy. 

Wydarzenie na Facebooku